25 Февруари, 2024
0.0245

Специјал Градба продолжува со инвестирање во туристичкиот развој на Крушево

Објавено во: Мои пари 28 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Компанијата Специјал Градба продолжува да придонесува за развојот на успешната туристичка приказна во Крушево. Би сакале да ја известиме јавноста дека компанијата изминатата недела започна постапка за преземање на хотелот Монтана и неговите придружни објекти во рамки на нашата групација од објекти за угостителство и туризам.

Пред речиси 5 години започнавме со нашите инвестиции во угостителството со успешното рестартирање на хотелот Панорама во Крушево. Оттогаш до денес, постојано ја збогатуваме нашата понуда за сите посетители на Крушево. Го обновивме скијачкиот центар во Крушево и го трансформиравме во најголем авантуристички парк во државата, со активности достапни во сите годишни времиња со кои силно го промовираме концептот на т.н. активен туризам. Во непосредна близина на ски центарот започнавме со изградба на апартмани за сместување со што сите посетители имаат вистинско ski-in ski-out искуство. Во рамки на понудата за нашите гости секогаш даваме предност на развој и користење на локалните капацитети во Крушево.

Нашата долгорочна проценка е дека развојот на туристичкиот потенцијал на градот е доколку има доволно сместувачки капацитети кои нудат висококвалитетни содржини на своите гости. Токму затоа, нашите понатамошни чекори во развојот на хотелот Монтана ќе бидат врзани со негова трансформација во модерен планински хотел кој пружа премиум релаксација на своите гости со прекрасен поглед на градот. Хотелот е изграден 1973 година, а повеќе од 10 години е во приватна сопственост. Во моментот располага со 77 соби, конгресна сала за 330 лица и 2 конференциски сали како и останати придружни објекти. Во склоп на хотелскиот комплекс се наоѓа и црквата Св. Троица.

Како општествено-одговорна компанија, Специјал Градба, во наредниот период и понатака ќе придонесува за промоција на културното и историско наследство на Крушево пред туристите од државата, регионот и светот. Нашата цел е и Крушево да биде задолжителен и неизоставен дел од туристичката понуда на т.н. кружни туристички тури на Балканот.

*Пр објава

Можеби ќе ве интересира

Хотел „Фламинго“ казино - Гевгелија по четврти пат домаќин на крводарителска акција

Хотел „Фламинго“ казино - Гевгелија по четврти пат домаќин на крводарителска акција

ЗАПРЕТЕ ГО ПРОЦЕСОТ НА СТАРЕЕЊЕ НА ВАШАТА КОЖА И ТЕЛО

ЗАПРЕТЕ ГО ПРОЦЕСОТ НА СТАРЕЕЊЕ НА ВАШАТА КОЖА И ТЕЛО

„Литература.мк“ и „Џез ФМ“ радио носат нов, автентичен и оригинален музички концепт на урбаната сцена

„Литература.мк“ и „Џез ФМ“ радио носат нов, автентичен и оригинален музички концепт на урбаната сцена

Со поддршка од Клиника Жан Митрев се одржа вториот симпозиум на Друштвото на кардиолошки сестри

Со поддршка од Клиника Жан Митрев се одржа вториот симпозиум на Друштвото на кардиолошки сестри

Групацијата Иуте ги објави неревидираните резултати за изминатата година

Групацијата Иуте ги објави неревидираните резултати за изминатата година

Македонски Телеком со позитивни резултати, раст и лидерство во 2023 година

Македонски Телеком со позитивни резултати, раст и лидерство во 2023 година

Samsung ја најавува новата и подобрена фитнес нараквица Samsung Galaxy Fit3

Samsung ја најавува новата и подобрена фитнес нараквица Samsung Galaxy Fit3

Каратистите на „Макпетрол“ ќе се натпреваруваат на Балканското првенство во Подгорица

Каратистите на „Макпетрол“ ќе се натпреваруваат на Балканското првенство во Подгорица

Кожувчанка договори соработка со Кошаркарската Федерација на Северна Македонија

Кожувчанка договори соработка со Кошаркарската Федерација на Северна Македонија