20 Февруари, 2019
0.3049
    ALK 8426.71    0.33%     CEVI 900    0%     GRNT 820.24    0.05%     KMB 5540.25    0.52%     MPT 51523.09    0.29%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.11    -0.09%     RZUS 108    2.86%     SBT 2618.86    8.55%     STB 1254.88    0.18%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.91    -0.01%     UNI 2285.84    2.07%

СРБИН ЗАСАДИЛ РЕТКА ОВОШКА: Од ова заработува одлично

Објавено во: Агробизнис 04 Октомври, 2018

Кинеска урма или јојоба е овошје кое успева во Кина, но му успеало и на Дејан Ковач од Бачки Монштор во Србија. 

За три години тој направи бум на пазарот, и она што ќе го произведе луѓето го разграбуваат буквално, пишува Блиц

Ковач вели дека секој може да успее, ако добор размисли што може да прави до земјиштето кое го има. 

Она што не успеал да го направи никој во Војводина и пошироко, му успеало на овој човек. 

Верувал дека ќе успее со садење на ова ретко овошје. 

Од неколку стотини килограми, производството го зголемил на неколку тони. 

„Овошјето го купуваат од сите страни, од цела Србија, Хрватска, Босна. Кога размислував да одгледувам јојоба или кинеска урма, не бев скептичен, а сите околу мене беа скептични и немав поддршка од семејството“ - вели Ковач. 

За два години насадот го зголемил за неколку хектари. Ова го направил за да почне со извоз. 

Можеби ќе ве интересира

ИМА ИНТЕРЕС ЗА СОБИРАЊЕ БИЛКИ: Се лечиме со чаеви, но колку заработуваат билкарите?

ИМА ИНТЕРЕС ЗА СОБИРАЊЕ БИЛКИ: Се лечиме со чаеви, но колку заработуваат билкарите?

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

Николовски: Поддршката за набавка на приплоден добиток ја зголемуваме на 90 милиони денари

Николовски: Поддршката за набавка на приплоден добиток ја зголемуваме на 90 милиони денари

(ВИДЕО) НЕ НИ СОНУВАЛ КАДЕ ЖИВОТОТ ЌЕ ГО ОДНЕСЕ: Овој човек одгледува јојоба

(ВИДЕО) НЕ НИ СОНУВАЛ КАДЕ ЖИВОТОТ ЌЕ ГО ОДНЕСЕ: Овој човек одгледува јојоба

Платежните агенции на Македонија и Црна Гора ја официјализираа соработката

Платежните агенции на Македонија и Црна Гора ја официјализираа соработката