10 Јуни, 2023
0.0245

СРЕДБАТА МЕЃУ ПУТИН И КСИ ПОВАЖНА ОТКОЛКУ ШТО ИЗГЛЕДА - внимателно ќе се разгледа кинескиот план за мир во Украина

Објавено во: Свет 20 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Кинескиот шеф Кси пристигна во тридневна посета на Москва. Снимката од срдечното ракување меѓу Кси и водителот Путин го обиколи светот. Кси е првиот странски лидер кој се сретна со рускиот претседател Владимир Путин откако Меѓународниот кривичен суд (МКС) издаде налог за негово апсење поради депортација на украински деца за време на инвазијата.

Москва го нарече налогот „јасно непријателски чин“, а Пекинг рече дека налогот за апсење одразува двојни стандарди.

Русија ја претставува посетата на Кси, прва откако тој обезбеди историски трет мандат како лидер на Кина на почетокот на овој месец, како доказ дека таа има моќен пријател подготвен да застане покрај неа во опозиција на Западот, кој таа го обвинува дека се обидува да го изолира и порази. 

Двајцата лидери се поздравија како „драги пријатели“ за време на нивната средба во Кремљ во попладневните часови.

Путин рече дека Русија ќе го разгледа кинескиот план од 12 точки за мир во Украина. „Секогаш сме подготвени да разговараме“, рече Путин. Кина претходно објави предлог од 12 точки за ставање крај на војната во Украина, но во исто време ги зајакна односите со Москва.

Пекинг постојано ги отфрла западните обвинувања дека планира да ја вооружи Русија, додека јасно стави до знаење дека сака поблиска енергетска соработка со Русија по зголемувањето на увозот на руски јаглен, гас и нафта.

„Двете страни континуирано ја зајакнуваат меѓусебната политичка доверба, создавајќи нова парадигма на односите меѓу големите сили“, напиша Кси во написот пред неговото патување во Русија.

Повеќе детали на Индекс.хр

Фото: ЕПА

Можеби ќе ве интересира

ЈА ПОСЕТИ И МАКЕДОНИЈА: Данец го прошета светот без да се качи во авион

ЈА ПОСЕТИ И МАКЕДОНИЈА: Данец го прошета светот без да се качи во авион

Русинот кој настрада во Египет побегнал од Русија за да не го мобилизираат?

Русинот кој настрада во Египет побегнал од Русија за да не го мобилизираат?

Кој е мотивот за нападот кој Сириецот го изврши во Франција?

Кој е мотивот за нападот кој Сириецот го изврши во Франција?

СЀ ПОВЕЌЕ ЗНАЦИ ДЕКА „ТРГНА“ УКРАИНСКАТА КОНТРАОФАНЗИВА - Истокот е епицентарот на борбите

СЀ ПОВЕЌЕ ЗНАЦИ ДЕКА „ТРГНА“ УКРАИНСКАТА КОНТРАОФАНЗИВА - Истокот е епицентарот на борбите

Трамп го возвраќа ударот, негов соработник објави фотографии од голиот Хантер Бајден со проститутки

Трамп го возвраќа ударот, негов соработник објави фотографии од голиот Хантер Бајден со проститутки

ОБИД ЗА АТЕНТАТ НА ЗЕЛЕНСКИ?: Белоруски опозициски медиум објави видео на Твитер

ОБИД ЗА АТЕНТАТ НА ЗЕЛЕНСКИ?: Белоруски опозициски медиум објави видео на Твитер

РАЗОРЕН ЕФЕКТ НА ДОЛГИОТ КОВИД - еве кои пациенти се најмногу погодени и кои се нивните симптоми

РАЗОРЕН ЕФЕКТ НА ДОЛГИОТ КОВИД - еве кои пациенти се најмногу погодени и кои се нивните симптоми

ЗА ШТО СЕ ПОДГОТВУВА ЕВРОПА? Голем број земји носат важна одлука

ЗА ШТО СЕ ПОДГОТВУВА ЕВРОПА? Голем број земји носат важна одлука

(ВИДЕО) Ајкула уби 23 годишен Русин во Хургада

(ВИДЕО) Ајкула уби 23 годишен Русин во Хургада