21 Јули, 2019
0.0371

Стравот ќе го решиме, ама со храброста до кај сме?

Објавено во: Стил 07 Мај, 2019

Л.К. Ми нудат на работа да одам во Шангај, ама не отидов. Не можам, никој не знам. И моите ќе треба да ги оставам.

А.К. А тука среќна ли си?

Л.К. Па не тука е катастрофа.

А.К. Добро. А зошто не пробаш, секогаш можеш да се вратиш?

Л.К. Па, незнам.

Н.Р. Многу сакам да започнам бизнис, ама мислам дека нема да заработувам доволно. Научена сум на голема плата, вака ќе треба да почнам од нула.

А.К. Секогаш се почнува од нула. Ни еден бизнис не почнал од милион, па дури и да почнал не значи дека ќе биде успешен. Парите се ресурс, но нема да го работат бизнисот за тебе.

Н.Р. Ама не знам и јас што сакам. Сакам да имам бизнис, имам милион идеи, ама немам храброст. Мислам дека идеално ќе биде да имам корпоративна работа и плус на страна да си имам бизниси, да ми ги работат луѓе.

А.К. Добро. Секогаш можеш да најдеш работа, но не секогаш можеш да започнеш бизнис. Многу повеќе ресурси и посветеност се потребни. Секој што работи сопствен бизнис знае дека не е од 9 до 5, туку 24/7.

Н.Р. Па не знам, мислам дека е подобро да најдам работа сега за сега.”

М.И: Значи го мразам. Органски не го поднесувам. Два месеци не живеевме заедно, воопшто не ми недостигаше. Супер ми беше. Сега кога се вратив, една недела не можам да живеам со него.

А.К: Па добро ако е таква ситуацијата зошто не се разведеш?

М.И: А што ако не најдам подобар?

A.K: Мислиш полош? Бидејќи рече дека го мразиш?!

М.И: Па да, ама тешко е да се најде.

Страв од непознато, страв од неуспех, страв од иднината, а животот е само еден. А што е стравот? Емоција. А може ли да се надмине? Може доколку се работи на тоа.

Целата колумна на Аријана Коскарова читајте ја на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Марлон Брандо: Необични лоши навики во исхраната на една легенда

(ФОТО) Марлон Брандо: Необични лоши навики во исхраната на една легенда

Внимавајте! Комбинацијата од овие два витамини може да предизвика мозочен удар

Внимавајте! Комбинацијата од овие два витамини може да предизвика мозочен удар

Погледнете како изгледа станот на Новак Ѓоковиќ

Погледнете како изгледа станот на Новак Ѓоковиќ

50 години од слетувањето на Месечината: Најголемата авантура или теорија на конспирација

50 години од слетувањето на Месечината: Најголемата авантура или теорија на конспирација

(ФОТО) Правеле кафе на мостот, па ги казниле 950 евра и ги избркале од градот

(ФОТО) Правеле кафе на мостот, па ги казниле 950 евра и ги избркале од градот

Непознати факти за Папите: Убијте ги сите, Господ си го знае своето!

Непознати факти за Папите: Убијте ги сите, Господ си го знае своето!

(ВИДЕО) Како изгледа подврзување на желудник: Хит зафат за слабеење кој и го припишуваат на Катица Јанева

(ВИДЕО) Како изгледа подврзување на желудник: Хит зафат за слабеење кој и го припишуваат на Катица Јанева

(ФОТО) 3 европски дестистинации создадени за летен одмор и незаборавни моменти

(ФОТО) 3 европски дестистинации создадени за летен одмор и незаборавни моменти

Како да ја елиминирате главоболката за 60 секунди?

Како да ја елиминирате главоболката за 60 секунди?