23 Јуни, 2024
0.0232

СТРЕЛКОВ ОДИ ВО ЗАТВОР: Критичарот на Путин ќе помине четири години зад решетки

Објавено во: Свет 29 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Критичарот на рускиот претседател Владимир Путин, Игор Стрелков оди во затвор. 

Тој ќе оди во затвор на четири години затоа што жалбата му беше одбиена, јави руската државна агенција РИА. Гиркин е поранешен офицер на ФСБ, познат руски националист и критичар на Путин. Во јануари Гиркин беше осуден за поттикнување екстремизам, што тој го негираше.

Судот во Холандија на крајот од минатата година пресуди дека Русија имала контрола над сепаратистите во источна Украина кога авионот на Малезија ерлајнс беше соборен во 2014 година, при што загинаа сите 298 луѓе во него. Авионот на летот MH17 летал од Амстердам за Куала Лумпур.

Стрелков беше еден од клучните луѓе на Путин за преземање на Крим. Тој со група вооружени лица пристигна на Крим, каде според неговото признание, со закани со оружје ги принудиле локалните претставници да гласаат за референдум за отцепување.

По референдумот тој го напушти Крим, но набрзо повторно влезе во Украина, овој пат во регионот на Доњецк, повторно со група вооружени лица. Неговиот тим ги окупираше административните згради во Славјанск и го прогласи создавањето на „Доњецка народна република“. Гиркин дури беше и министер за одбрана на ДНР.

Можеби ќе ве интересира

Њујорк Тајмс: Украинците се групираат на социјални мрежи за да избегнат мобилизација

Њујорк Тајмс: Украинците се групираат на социјални мрежи за да избегнат мобилизација

Рим ќе додели нови лиценци за таксисти по 18 години

Рим ќе додели нови лиценци за таксисти по 18 години

ОРБАН СО ОСТРА КРИТИКА КОН ГЕРМАНЦИТЕ: „Порано беа земја на ред и вредни луѓе, сега...“

ОРБАН СО ОСТРА КРИТИКА КОН ГЕРМАНЦИТЕ: „Порано беа земја на ред и вредни луѓе, сега...“

ВРАБОТЕНИ ВО ДИЗНИ ЈА ТУЖАТ КОМПАНИЈАТА: останале без домови поради проект на познатиот бренд

ВРАБОТЕНИ ВО ДИЗНИ ЈА ТУЖАТ КОМПАНИЈАТА: останале без домови поради проект на познатиот бренд

„ТОА ЌЕ БИДЕ ГОЛЕМА ГРЕШКА“: Путин му се закани на непријателот на Ким Џонг Ун, бура во светот поради договорот со Северна Кореја!

„ТОА ЌЕ БИДЕ ГОЛЕМА ГРЕШКА“: Путин му се закани на непријателот на Ким Џонг Ун, бура во светот поради договорот со Северна Кореја!

НАД 40 ПОВРЕДЕНИ И ПЕТ ЗАГИНАТИ ВО ПОЖАР ВО ТУРЦИЈА: на терен и понатаму екипи за спасување

НАД 40 ПОВРЕДЕНИ И ПЕТ ЗАГИНАТИ ВО ПОЖАР ВО ТУРЦИЈА: на терен и понатаму екипи за спасување

ДАЛИ ТРЕТМАНИТЕ ЌЕ ТРААТ ПОВЕЌЕ ОД ОЧЕКУВАНОТО? Кејт не сакаше да слуша, сега ќе се справува со последиците

ДАЛИ ТРЕТМАНИТЕ ЌЕ ТРААТ ПОВЕЌЕ ОД ОЧЕКУВАНОТО? Кејт не сакаше да слуша, сега ќе се справува со последиците

КОЛКУ ПОБОГАТИ ТОЛКУ ПОМАЛ НАТАЛИТЕТ: Италија и Шпанија со најмалку новороденчиња, еве каде се раѓаат најмногу бебиња

КОЛКУ ПОБОГАТИ ТОЛКУ ПОМАЛ НАТАЛИТЕТ: Италија и Шпанија со најмалку новороденчиња, еве каде се раѓаат најмногу бебиња

БЕШЕ ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ, НО НИКОГАШ НЕ БЕШЕ НОМИНИРАН ЗА ОСКАР: Топ 10 улоги по кои Доналд Сатерленд ќе остане запаметен

БЕШЕ ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ, НО НИКОГАШ НЕ БЕШЕ НОМИНИРАН ЗА ОСКАР: Топ 10 улоги по кои Доналд Сатерленд ќе остане запаметен