27 Мај, 2024
0.0625

Судењето на Доналд Трамп: Поранешниот претседател и аферата со порно актерката Сторми Даниелс - колку се силни адутите на обвинителот

Објавено во: Свет 15 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Порно актерка. Наводно тајно плаќање. Лукав адвокат. И кандидат за претседател на Соединетите Американски Држави.

Првото кривично судење на Доналд Трамп - и првото судење на поранешен претседател на САД - вклучува обвиненија за корпоративен криминал, но ги содржи најубедливите детали од сите четири кривични постапки против него.

Случајот се врти околу 130.000 долари што адвокатот на Трамп и ги плати на порно актерката Сторми Даниелс, која тврди дека имала афера со Трамп во 2006 година, во замена за нејзиниот молк.

Таа исплата, сепак, сама по себе не била нелегална.

Наместо тоа, обвинението од 34 точки се заснова на тврдењето дека поранешниот претседател фалсификувал деловни досиеја за да ја прикрие исплатата - непосредно пред изборите во 2016 година - за да избегне непријатен секс скандал што тој цврсто го негира.

Судењето, кое започнува во понеделник, на 15 април во Њујорк, ги подели правните експерти за тежината на самиот случај.

Некои се прашуваат дали окружниот обвинител на Менхетен, Алвин Брег, демократ, требало да го гони случајот на прво место и дали е доволно силен.

Амбросио Родригез, поранешен обвинител кој забележува дека не е обожавател на поранешниот претседател, верува дека случајот го легитимира тековниот аргумент на Трамп дека тој е неправедно гонет заради него.

Родригез тврди дека случајот се заснова на стари наводи, истакнувајќи дека федералните обвинители веќе отвориле истрага и одбиле да поднесат обвиненија.

„Ова е губење време и лоша идеја и не е добро за земјата“, изјави тој за Би-Би-Си. „Ова изгледа како чиста политичка неопходност и желба да се казни Трамп по секоја цена“.

Други не се согласуваат.

Ник Акерман, кој работел на аферата Вотергејт, тврди дека се работи за сериозен случај.

„Ова е обид да се доведат во заблуда американските гласачи во 2016 година за да не дознаат за материјални информации кои би влијаеле на нивниот глас“, изјави тој за Би-Би-Си, мислејќи на наводните напори на Трамп да го скрие последователниот рефунд на неговиот тогашен адвокат Мајкл Коен.

Нов правен пристап

Случајот, исто така, наиде на критики бидејќи наводно се заснова на недокажана правна теорија.

Трамп е кривично обвинет по 34 точки од обвинението за фалсификување деловни книги. Њујоршките обвинители тврдат дека Коен ја исплатил Сторми Даниелс и го обвинуваат Трамп дека се обидел да ги скрие парите што му ги вратил за правни трошоци.

Инаку, фалсификувањето деловни книги во Њујорк се смета за прекршок - или прекршок од пониско ниво. Но, кога ќе прикрие кривично дело, може да доведе до посериозна кривична пријава. 

Во судските поднесоци и интервјуа, окружниот обвинител на Менхетен, Алвин Брег, демократ, рече дека Трамп ги прекршил и националните и федералните изборни закони, како и националните даночни закони.

„На окружниот обвинител му е дозволено да презентира на жирито различни алтернативни теории за тоа зошто се фалсификувани записите“, рече Шејн Т. Стенсбери, поранешен заменик американски обвинител за Јужната област на Њујорк.

Но, тој додава дека не е јасно дали јавниот обвинител може да се повика на криминалот на федералните избори, како што се чини дека има намера да направи Брег.

„Можеби ќе треба да добиеме мислење од федералните судови или дури и од Врховниот суд на САД за некои федерални прашања кои се составен дел на оваа приказна, така што мислам дека сме далеку од решавање на овој случај“, вели тој.

Поранешниот њујоршки федерален обвинител Марк Померанц изјави дека федералните обвинители го обвинија Трамп и ги отфрлија обвиненијата толку многу пати што истрагата го доби прекарот „случај со зомби“.

Но, поради сериозноста на обвинението против поранешниот претседател, некои правни експерти велат дека Брег морал да поднесе најсилен можен случај против Трамп, поради што се одлучил за прекршок.

„Со оглед на тоа кој е обвинет во овој случај“, вели Ана Комински, професорка на Правниот факултет во Њујорк, „само прекршок не би го достигнал нивото на криминалност за кое би се очекувало да биде обвинет некој на позицијата на Трамп“.

Сведокот како адут

Еден од најголемите адути во овој случај е главниот сведок на обвинителството: Мајкл Коен.

Коен се изјасни за виновен во 2018 година за прекршување на федералната кампања како дел од наводното прикривање, за кое вели дека е наредено од Трамп.

Од неговото ослободување, тој стана еден од најжестоките критичари на Трамп, постојано напаѓајќи го во печатот и на сопствениот подкаст. Тој, исто така, во минатото призна дека го лажел Конгресот под заклетва. Таа историја го прави „компромитиран сведок“, вели Стенсбери.

Но, како човек во центарот на оваа наводна интрига, речиси гарантирано ќе сведочи против својот поранешен шеф. „Неговиот кредибилитет е огромно прашање за обвинителството и дефинитивно нешто што одбраната ќе го нападне“, вели Комински.

Брег ќе се обиде да го засили сведочењето на Коен со презентирање докази за исплатата на поротата.

Одбраната на Трамп

Поранешниот претседател се држи до стратегијата што се сведува на напади и одложувања.

Тој често го нарекува случајот „измама“ и „лов на вештерки“. Тој ги критикуваше судијата Мерџан и окружниот обвинител Брега и ги нападна членовите на нивните семејства на социјалните мрежи - до тој степен што сега му е изречена делумна забрана за јавни настапи што го спречува да ги напаѓа вработените во судот и нивните семејства.

Неговите адвокати се обидоа да тврдат дека исплатата е направена за да се сокријат срамните информации од семејството на Трамп, а не за да се скрие ништо од гласот.

Акерман смета дека овој аргумент, доколку адвокатите на поранешниот претседател го искористат на суд, нема да помине на дванаесетчлената порота која одлучува за судбината на Трамп.

„Прво, сето ова се случуваше непосредно пред изборите, што немаше никаква врска со неговото семејство“, изјави тој за Би-Би-Си.

Доколку поротата одлучи да го осуди, Трамп ќе влезе во последната фаза пред ноемвриските претседателски избори како осуден престапник. Но, неговиот правен тим треба да убеди само еден поротник дека тој не е виновен за делото за кое е обвинет за да биде ослободен.

„За мене, единствената одбрана што ја имаат е да се обидат да ги изберат вистинските поротници и да најдат некој кој всушност може да го подели жирито“, вели Акерман.

„Да се ​​обидам да најдам некој кој е малку ексцентричен, некој кој би можел да биде поболен кон Доналд Трамп“.

Можеби ќе ве интересира

ГЕРМАНСКИ ВЕСНИК: Балтичките земји сепак ќе испратат војници во Украина?

ГЕРМАНСКИ ВЕСНИК: Балтичките земји сепак ќе испратат војници во Украина?

ГАТАЧКА МАМЕЛА ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ФРАНЦИЈА: Ја плаќал со народни пари

ГАТАЧКА МАМЕЛА ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ФРАНЦИЈА: Ја плаќал со народни пари

„АКО МИ СЕ СЛУЧИ НЕШТО, БАРАЈТЕ ГО НЕГО“ Сопругот на европратеничката оставил мистериозна порака

„АКО МИ СЕ СЛУЧИ НЕШТО, БАРАЈТЕ ГО НЕГО“ Сопругот на европратеничката оставил мистериозна порака

БРУТАЛНА ОДМАЗДА ЗА НАПАДОТ НА ТЕЛ АВИВ! Израел го ракетираше Рафа, загинаа жени и деца!

БРУТАЛНА ОДМАЗДА ЗА НАПАДОТ НА ТЕЛ АВИВ! Израел го ракетираше Рафа, загинаа жени и деца!

Торнадо опустоши неколку делови на САД, најмалку 18 загинати, стотици повредени (ВИДЕО)

Торнадо опустоши неколку делови на САД, најмалку 18 загинати, стотици повредени (ВИДЕО)

КИНЕЗИ, РУСИ И НИГЕРИЈЦИ ПЛАЌААТ 230 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ЗЛАТЕН ПАСОШ: Еве која земја бара толку пари и што овозможува тој пасош

КИНЕЗИ, РУСИ И НИГЕРИЈЦИ ПЛАЌААТ 230 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ЗЛАТЕН ПАСОШ: Еве која земја бара толку пари и што овозможува тој пасош

ШОК ИЗЈАВА НА ФРАНЦУСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ПО ДОАЃАЊЕТО ВО ГЕРМАНИЈА „Европа може и да умре“

ШОК ИЗЈАВА НА ФРАНЦУСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ПО ДОАЃАЊЕТО ВО ГЕРМАНИЈА „Европа може и да умре“

ВИСТИНСКА ДРАМА СЕ СЛУЧУВАЛА НАД ТУРЦИЈА - силни турбуленции повредиле 12 патници во авион, ги пречекале итни служби

ВИСТИНСКА ДРАМА СЕ СЛУЧУВАЛА НАД ТУРЦИЈА - силни турбуленции повредиле 12 патници во авион, ги пречекале итни служби

ПРОНАЈДЕН МРТОВ СОПРУГ НА ПРАТЕНИЧКА ОД ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ - прво имало сомнежи дека Анџело се самоубил, но.... тој бил во морничава состојба

ПРОНАЈДЕН МРТОВ СОПРУГ НА ПРАТЕНИЧКА ОД ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ - прво имало сомнежи дека Анџело се самоубил, но.... тој бил во морничава состојба