27 Мај, 2024
0.0247

СВЕШТЕНИК ИЗБОДЕН СРЕДЕ СЛУЖБА ВО УШТЕ ЕДНО КРВОПРОЛЕВАЊЕ ВО СИДНЕЈ: Маж облечен во црно нападна луѓе во црква, драма се емитува ВО ЖИВО (ВИДЕО)

Објавено во: Свет 15 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Епископот Мари Емануел проповедаше во црквата на Христос Добриот Пастир во Вејкли на западниот дел на Сиднеј денес нешто по 19 часот по локално време, кога маж облечен во црно се приближи до олтарот и, наводно, го избодел повеќе пати.

На застрашувачкото видео од инцидентот, кое беше емитувано во живо на страницата на црквата на Јутјуб, може да се види епископот Емануел како зачудено гледа нагоре додека напаѓачот ненадејно го удира по лицето и главата.

Се слушаат преплашени крици додека другите верници брзаат да му помогнат на епископот додека тој паѓа на подот.

Првичните извештаи сугерираат дека уште најмалку две лица, исто така, наводно биле избодени со нож во конфронтацијата што следела.

Полицијата соопшти дека свештеникот се здобил со полесни повреди и дека напаѓачот е уапсен.

Веста доаѓа само 48 часа откако шест лица беа убиени на спојницата Вестфилд Бонди.

Џоел Кочи (40) избоде до смрт пет жени и еден човек од обезбедувањето и повреди неколку други пред да биде застрелан од полицаец.

Видеото може да го погледнете тука

Блиц.рс

Можеби ќе ве интересира

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Фицо ќе се опорави дури до крајот на годината?

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Фицо ќе се опорави дури до крајот на годината?

ГЕРМАНСКИ ВЕСНИК: Балтичките земји сепак ќе испратат војници во Украина?

ГЕРМАНСКИ ВЕСНИК: Балтичките земји сепак ќе испратат војници во Украина?

ГАТАЧКА МАМЕЛА ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ФРАНЦИЈА: Ја плаќал со народни пари

ГАТАЧКА МАМЕЛА ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ФРАНЦИЈА: Ја плаќал со народни пари

„АКО МИ СЕ СЛУЧИ НЕШТО, БАРАЈТЕ ГО НЕГО“ Сопругот на европратеничката оставил мистериозна порака

„АКО МИ СЕ СЛУЧИ НЕШТО, БАРАЈТЕ ГО НЕГО“ Сопругот на европратеничката оставил мистериозна порака

БРУТАЛНА ОДМАЗДА ЗА НАПАДОТ НА ТЕЛ АВИВ! Израел го ракетираше Рафа, загинаа жени и деца!

БРУТАЛНА ОДМАЗДА ЗА НАПАДОТ НА ТЕЛ АВИВ! Израел го ракетираше Рафа, загинаа жени и деца!

Торнадо опустоши неколку делови на САД, најмалку 18 загинати, стотици повредени (ВИДЕО)

Торнадо опустоши неколку делови на САД, најмалку 18 загинати, стотици повредени (ВИДЕО)

КИНЕЗИ, РУСИ И НИГЕРИЈЦИ ПЛАЌААТ 230 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ЗЛАТЕН ПАСОШ: Еве која земја бара толку пари и што овозможува тој пасош

КИНЕЗИ, РУСИ И НИГЕРИЈЦИ ПЛАЌААТ 230 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ЗЛАТЕН ПАСОШ: Еве која земја бара толку пари и што овозможува тој пасош

ШОК ИЗЈАВА НА ФРАНЦУСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ПО ДОАЃАЊЕТО ВО ГЕРМАНИЈА „Европа може и да умре“

ШОК ИЗЈАВА НА ФРАНЦУСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ПО ДОАЃАЊЕТО ВО ГЕРМАНИЈА „Европа може и да умре“

ВИСТИНСКА ДРАМА СЕ СЛУЧУВАЛА НАД ТУРЦИЈА - силни турбуленции повредиле 12 патници во авион, ги пречекале итни служби

ВИСТИНСКА ДРАМА СЕ СЛУЧУВАЛА НАД ТУРЦИЈА - силни турбуленции повредиле 12 патници во авион, ги пречекале итни служби