03 Јуни, 2020
0.0288

Свето Тројство

Објавено во: Стил 05 Јуни, 2019

* Однапред се извинувам за користениот речник, задржувам терминологија без три точки заради автентичност

Домачица у кујна, Дама на улица, Курва у кревет.

И по мое, додади уште успешна бизнисменка/старлета/кариеристка…зависи која во кое се пронаоѓа.

Одиме по ред, Македонска дефиниција по стандарди на спротивниот пол, за да си соодветна жена за сопатник, треба да си ков шест во едно.

Одиме по ред, дефиниции за горенаведените по локални стандарди и сфаќања.

Домачицата - мора да знаеш какви сарми правела мајка му и истите да ги владееш со вештина на чукун бабата што тлее во тебе. Секогаш да има дома зготвено, со полн фрижидер што нормално сама си го мкне од маркет, да знае да меси, сервирањето на маса да е по мишелински стандарди и ко од шала да ја спрема онаа лесната торта со бисквити и пудинг, реформ ја чуваме од Велигден за роденден.

Дамата - никако не пцуе, не ја личи. Нема социјални медиуми, евентуално користите заеднички, на страна од твојот што не го знае. Се облекува ко за во храм со должини, деколтеа и бои соодветни за пресвето лице, секогаш нашминкана фул, ама онака ко за на свадба, косата изфризирана, нема врска што нема време да дише, ноктите средени ама никако црвени, нешто нежно, дискретно, да не привлекува внимание. Не пие, не пуши, тивко зборува, и по можност на све клима со главата Да.

Целата колумна на Ивана Кнез читајте ја тука.

Можеби ќе ве интересира

Се подбиваа со мене и ме пцуеа, но одам напред со главата горе: Љубовната приказна на Паула Купер Трајковски

Се подбиваа со мене и ме пцуеа, но одам напред со главата горе: Љубовната приказна на Паула Купер Трајковски

Листата со резултати почнав да ја читам одоздола нагоре: Интервју со Илијана, добитник на стипендијата „Борис Трајковски“

Листата со резултати почнав да ја читам одоздола нагоре: Интервју со Илијана, добитник на стипендијата „Борис Трајковски“

За квалитетот се лепат и спонзори: Лозаноски по терк на светските ѕвезди

За квалитетот се лепат и спонзори: Лозаноски по терк на светските ѕвезди

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности