16 Јуни, 2021
0.0200

Светски позната компанија вработи 100.000 луѓе пред празниците

Објавено во: Економија 29 Октомври, 2020

Амазон пред празниците вработи 100.000 сезонски работници.

Поголемиот број од нив се во магацините, за подготовка на пакети и нивно испраќање.

Американската компанија објави дека вработила 100.000 луѓе на одредено време поради пораст на нарачките преку интернет пред ноемвриските празници во САД.

Компанијата до крајот на јуни 2020 година имаше повеќе од 875.000 вработени ширум светот. 

На крајот на јули, компанијата со седиште во Сиетл информираше дела од март отворила уште 175.000 нови работни места од кои 125.000 ќе бидат на неодредено време.

Компанијата кон средината на септември отвори уште 100.000 работни места во САД и во Канада. 

Амазон неодамна соопшти дека е забележан раст на бројот на нарачки од почетокот на пандемијата со коронавирусот. 

Компанијата пред празниците лани вработи 200.000 сезонски работници.

Можеби ќе ве интересира

Заев сепак тврди дека струјата нема да поскапи

Заев сепак тврди дека струјата нема да поскапи

Деспотовски: Со јасни правила на игра ќе ја зајакнеме меѓусебната доверба и ќе поттикнеме нови инвестиции

Деспотовски: Со јасни правила на игра ќе ја зајакнеме меѓусебната доверба и ќе поттикнеме нови инвестиции

Бектеши со вест од Украина: Македонските производи на украинскиот пазар без даноци или со ниски царини

Бектеши со вест од Украина: Македонските производи на украинскиот пазар без даноци или со ниски царини

АД ЕСМ го потпиша договорот за РЕК Осломеј од 80 милиони евра

АД ЕСМ го потпиша договорот за РЕК Осломеј од 80 милиони евра

Заев: Во иднина ќе се набавуваат само возила на хидроген, на природен гас и електрична енергија

Заев: Во иднина ќе се набавуваат само возила на хидроген, на природен гас и електрична енергија

Макпетрол Инфо Поинт: Како да задржиме правилно држење на телото додека возиме

Макпетрол Инфо Поинт: Како да задржиме правилно држење на телото додека возиме

Се подгрева инфлацијата: Растот на цените ќе продолжи

Се подгрева инфлацијата: Растот на цените ќе продолжи

Азески на средба со еврокомесарот Вархеји

Азески на средба со еврокомесарот Вархеји

Колкав е реалниот скок на еколошката такса: Постковид еколошко освежување или тежок удар

Колкав е реалниот скок на еколошката такса: Постковид еколошко освежување или тежок удар