14 Април, 2024
0.0249

СВЕТСКИТЕ БЕРЗИ СО ПОДЕМИ И ПАДОВИ - се чека извештајот на ФЕД, паѓаат и цените на нафтата и златото

Објавено во: Финансии 28 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Европските берзански индекси денеска се нерамномерни, а во исто време е забележан и пад на цените на нафтата, златото и пченицата, јавува „Танјуг.рс“.

Индексот DAX на Франкфуртската берза денеска во 9:15 часот порасна на 17.567,72 поени, московскиот MOEX на 3.239,85 поени, додека лондонски FTSE 100 падна на 7.654,18 поени, а францускиот CAC 40 на 7.939,4 поени.

Вредноста на американскиот берзански индекс Дау Џонс падна на 38.972,41 поени пред денешното отворање на берзата, додека индексот S&P 500 порасна на 5.078,18 поени, а вредноста на индексот Nasdaq на 16.035,30 поени.

Азиско-пацифичките пазари исто така имаа пат во вторникот, при што акциите во Хонг Конг го предводат падот, а јапонскиот Nikkei 225 се откажа од добивките од почетокот на неделата. 

Трговското расположение беше пригушено откако Вол Стрит заглави во понеделникот, бидејќи неговите клучни индекси се повлекоа од рекордните височини.

Главните економски податоци за оваа недела ги вклучуваат PMI за производство на Кина и податоци за индексот на цените на трошоците за лична потрошувачка во САД, што е преферирана метрика за инфлација на Федералните резерви.

Јапонскиот Nikkei 225 се тргуваше за 0,2 отсто пониско, откако порасна за околу 0,4 отсто моменти по отворањето. Тој достигна рекордно високо ниво во претходната сесија. Поширокиот индекс Topix сепак се задржа на добивка од 0,3 отсто.

Кинескиот индекс CSI 300 остана непроменет по отворањето малку пониско, додека индексот Ханг Сенг во Хонг Конг падна за 0,9 отсто.

Јужнокорејскиот Коспи падна за 0,3 отсто, додека малата компанија Косдак падна за 1,4 отсто.

Во Австралија, S&P/ASX 200 беше понизок за 0,3 отсто. 

Можеби ќе ве интересира

НОВ ПАД НА ПОПУЛАРНАТА КРИПТОВАЛУТА: Еве кои влади поседуваат најмногу биткоини, има ли на пазарите оптимизам?

НОВ ПАД НА ПОПУЛАРНАТА КРИПТОВАЛУТА: Еве кои влади поседуваат најмногу биткоини, има ли на пазарите оптимизам?

Ангеловска-Бежоска: Народната банка втора во светот која учествуваше во пилот проектот на ММФ за оценка на транспарентноста

Ангеловска-Бежоска: Народната банка втора во светот која учествуваше во пилот проектот на ММФ за оценка на транспарентноста

(ВИДЕО) Благодарение на него Норвежаните знаат каде им се парите

(ВИДЕО) Благодарение на него Норвежаните знаат каде им се парите

ГРЦИЈА НУДИ БЕСПЛАТЕН ОДМОР ЗА 25.000 ТУРИСТИ: Внимавајте на условите, а еве ги деталите

ГРЦИЈА НУДИ БЕСПЛАТЕН ОДМОР ЗА 25.000 ТУРИСТИ: Внимавајте на условите, а еве ги деталите

ДЕТАЛЕН ПРЕГЛЕД НА ЦЕНИТЕ НА ГОРИВОТО ВО РЕГИОНОТ: Македонија и Бугарија имаат најевтини цени според српските медиуми

ДЕТАЛЕН ПРЕГЛЕД НА ЦЕНИТЕ НА ГОРИВОТО ВО РЕГИОНОТ: Македонија и Бугарија имаат најевтини цени според српските медиуми

ВАНКОВСКА КАЖА КОЛКУ ПАРИ ТРОШИ ЗА КАМПАЊАТА: „Дал кој колку можел, 209, 500, 1.000 денари“

ВАНКОВСКА КАЖА КОЛКУ ПАРИ ТРОШИ ЗА КАМПАЊАТА: „Дал кој колку можел, 209, 500, 1.000 денари“

ВРТОГЛАВ ВЕЛИГДЕНСКИ РАСТ НА ЦЕНИТЕ ВО ГРЦИЈА: Апартманите поскапи од луксузни хотели, одат и до илјада евра!

ВРТОГЛАВ ВЕЛИГДЕНСКИ РАСТ НА ЦЕНИТЕ ВО ГРЦИЈА: Апартманите поскапи од луксузни хотели, одат и до илјада евра!

ЕВЕ КАДЕ САКААТ НАЈМНОГУ ДА РАБОТАТ СЕЗОНЦИТЕ: Оваа компанија е прв избор

ЕВЕ КАДЕ САКААТ НАЈМНОГУ ДА РАБОТАТ СЕЗОНЦИТЕ: Оваа компанија е прв избор

СМРТНА КАЗНА ЗА ВИЕТНАМСКА МИЛИЈАРДЕРКА: Која е Труонг Ми Лан, која си присвои земени заеми во висина од 44 милијарди долари?

СМРТНА КАЗНА ЗА ВИЕТНАМСКА МИЛИЈАРДЕРКА: Која е Труонг Ми Лан, која си присвои земени заеми во висина од 44 милијарди долари?