03 Јуни, 2020
0.0182

Свирев гитара за да преживеам, а сега луѓето ме плаќаат за луксузни парфеми: Интервју со Паоло Терензи

Објавено во: Стил 20 Мај, 2019

Ова беше мој избор, никој не ме принуди. Почнав да го работам ова кога станав доволно зрел и искусив многу други нешта во животот. Јас сум единствен креатор на парфеми кој го прави ова во живо, бидејќи е многу опасно и ризикувате многу нешта

Славниот италијански креатор на парфеми Паоло Терензи, со својот шарм и харизма ги освои симпатиите на присутните на промоцијата на неговите нови парфеми во Скопје. 

„Носот“ на компанијата „Tiziana Terenzi“ дозволи да бидеме сведоци во процесот на креирање парфеми, а раскажа и дел од своето интересно и бурно животно патување, специјално за Женски Магазин. 

* Вашата фамилија има историја во правење парфеми. Вашата компанија е стара повеќе од 50 години и тоа е фасцинантно. Која е приказната позади овој бренд, што го натера Вашиот дедо да почне да создава парфеми?

- Мојот дедо беше многу талентирана личност. Беше музичар, офицер во Италијанска армија и има животна приказна од која ќе се фасцинирате. Знаете јас сум Италијанец, а Италијанците имаат многу силно влијание од папата и католичката религија. Ние ги сакаме црквите и катедралите. Дедо ми со неговиот брат основаа компанија во која правеа свеќи за Ватикан. Тоа беше негова професија во втората половина од неговиот живот. Но тој беше многу талентиран за парфеми, си направи негова сопствена колонска вода. По Втората светска војна, не постоеа парфимерии како овие сега, парфемот беше повеќе во мали продавнички за малку луѓе, така дедо ми правеше парфеми за своја душа, за нашето семејство и пријатели, и за неколку клиенти. Парфемот беше скап, се правеше по италијанска традиција и природни состојки што е комплетно различно од француската традиција што за мене е досадна. 


Целиот текст читајте го на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

Листата со резултати почнав да ја читам одоздола нагоре: Интервју со Илијана, добитник на стипендијата „Борис Трајковски“

Листата со резултати почнав да ја читам одоздола нагоре: Интервју со Илијана, добитник на стипендијата „Борис Трајковски“

За квалитетот се лепат и спонзори: Лозаноски по терк на светските ѕвезди

За квалитетот се лепат и спонзори: Лозаноски по терк на светските ѕвезди

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Мартин Вучиќ со емотивна порака за Драган: За мене секогаш ТАТКО над татковците!

Мартин Вучиќ со емотивна порака за Драган: За мене секогаш ТАТКО над татковците!