30 Ноември, 2020
0.0227

СЗО: Да не се користи Ремдесивир дури и кај пациентите со најтешка клиничка слика

Објавено во: Македонија, Свет 20 Ноември, 2020

Светската здравствена организација по спроведено истражување кое укажува, како што велат, дека за антивирусниот лек Ремдесивир нема доволно докази за неговата делотворност во лекувањето на пациенти болни од Ковид-19, од денсека советува тој да не се користи во терапијата на хоспитализираните пациенти без разлика дали имаат тешка форма на болеста.

Во однос на делотворноста на Ремдесивир, Фактор неодамна поразговара со претседателката на Фармацевтската комора на Македонија, проф. д-р. Бистра Ангеловска, која посочи дека станува збор за исклучително моќен антивиротик, кој понекогаш знае да направи многу поголема штета.

Лекарите специјалисти секогаш пред да вклучат терапија со Ремдесивир прават целосна проценка колкава ќе биде користа од лекот, наспроти штетата што може да ја напрви. Лекот може да даде крајно несакани, па дури и фатални последици ако не се даде во вистинското време и во согласност со целосната состојбата на пациентите. Практично прави штета на целиот организам, рече проф. д-р. Ангеловска.

Инаку, денешната препорака на СЗО доаѓа точно еден месец откако лекот беше одобрен од американската Управата за храна и лекови за лекување (ФДА), по  што Ремдесивирот стана прв третман против Ковид-19одобри ФДА, но за него не даде и препорака Светската здравствена организација.

Овој антивирусен лек имаше одредена корист во некои случаи, но тоа не беше доволно, па верувам дека Ремдесивирот наскоро ќе биде заменет со друг лек против корона вирусот, велат од од Центарот „Џон Хопкинс“.

А.Б.

Можеби ќе ве интересира

МЗ: Новиот ковид центар „Мала Богородица“ ќе почне да хоспитализира пациенти кога приватните болници ќе потпишат договор со ЦУК

МЗ: Новиот ковид центар „Мала Богородица“ ќе почне да хоспитализира пациенти кога приватните болници ќе потпишат договор со ЦУК

ПЕСИМИЗАМ ВО БРИСЕЛ: Скоро и да нема надеж за преговори годинава поради бугарското вето

ПЕСИМИЗАМ ВО БРИСЕЛ: Скоро и да нема надеж за преговори годинава поради бугарското вето

Здравствените власти да не ја попречуваат работатата на новинарите

Здравствените власти да не ја попречуваат работатата на новинарите

Нема патување во Грција до 14 декември

Нема патување во Грција до 14 декември

90 филма од програмата на Мобил филм фестивал бесплатно достапни преку платформата Cinesquare.net

90 филма од програмата на Мобил филм фестивал бесплатно достапни преку платформата Cinesquare.net

ЕКСЛУЗИВНО: Како изгледа новиот ковид центар во поранешната болница „Мала Богородица“, дозвола за работа се уште нема

ЕКСЛУЗИВНО: Како изгледа новиот ковид центар во поранешната болница „Мала Богородица“, дозвола за работа се уште нема

Блокирана партиската сметка на ВМРО-ДПМНЕ

Блокирана партиската сметка на ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ, Левица, Алијанса и Алтернатива со 3.000 амандмани за да не можат пратениците да гласаат онлајн

ВМРО-ДПМНЕ, Левица, Алијанса и Алтернатива со 3.000 амандмани за да не можат пратениците да гласаат онлајн

Да го добие најважниот меч: Донирајте за младиот Џонев од Валандово

Да го добие најважниот меч: Донирајте за младиот Џонев од Валандово