13 Ноември, 2019
0.0209

Техничка влада: Кои опозиционери сега ќе вршат функции како Ременски, Спасовски, Кирацовски

Објавено во: Македонија 21 Октомври, 2019

Задача на преодната техничка влада ќе биде да ги спроведе изборите за кои вчера имаше согласност од политичките партии да се одржат на 12 април следната година. Со изборот на оваа влада на 3 јануари во неа ќе се врати опозицијата. Со оваа влада ќе раководи нов премиер на местото на Зоран Заев кој ќе мора претходно да си поднесе оставка. Сепак ќе има и опозициски министри, а тие ќе влезат во ресорите Министерство за внатрешни работи и во Министерството за труд и социјална политика.

Дополнително ќе бидат поставени заменици од опозицијата во Министерството за финансии со кои сега министерува Нина Ангеловска, во Министерството за земјоделство и во Министерството за информатичко општетсво и администрација.

Засега нема персонални решенија за овие позиции. Вчера имаше информации дека на местото на Заев ќе дојде Оливер Спасовски, министерот за внатрешни работи. И да не биде така, секако нов министер за внатрешни работи ќе има од редовите на опозицијата. Исто како и во ресорот труд и социјална политика каде ќе биде поставен нов министер, а актуелната Мила Царовска ќе стане дополнителен заменик министер.

Заменици ќе добијат Ангеловска, Димковски од земјоделство и Дамјан Манчевски од МИОА.

Кога беше избрана преодната влада во 2016 година, тогаш премиер беше Емил Димитриев кој застана на таа функција откако Никола Груевски даде оставка. За министер за труд и социјална политика беше избрана Фросина Ременски која сега е осомничена во случајот Рекет и на која и е одредена мерка на претпазливост. Тогаш за министер за внатрешни работи беше избран актуелниот Оливер Спасовски, а  Оливер Андонов од ВМРО- ДПМНЕ стана дополнителен заменик министер. Диме Спасов беше дополнителен заменик министер во социјала.

Социјалдемократите имаа и три дополнителни заменици - министри - Кире Наумов во финансии, Љупчо Николовски за земјоделство, Александар Кирацовски во Министерството за информатичко општество.

А.Т.

Можеби ќе ве интересира

Изградбата на гасоводот Скопје-Тетово-Гостивар ќе биде готова во 2020

Изградбата на гасоводот Скопје-Тетово-Гостивар ќе биде готова во 2020

ФОКУС НА ДЕНОТ: Макрон немал намера да ни понуди алтернатива за членство, презентиран буџетот за 2020

ФОКУС НА ДЕНОТ: Макрон немал намера да ни понуди алтернатива за членство, презентиран буџетот за 2020

Пендаровски остави копија од книга на Глигоров во библиотека во Париз

Пендаровски остави копија од книга на Глигоров во библиотека во Париз

НА ПОТЕГ УШТЕ ДВЕ ЗЕМЈИ: Холандскиот сенат го ратификуваше протоколот за НАТО

НА ПОТЕГ УШТЕ ДВЕ ЗЕМЈИ: Холандскиот сенат го ратификуваше протоколот за НАТО

Земјотрес почувствуван во битолско

Земјотрес почувствуван во битолско

Пронашол бомба во ѕидот на куќата

Пронашол бомба во ѕидот на куќата

Пендаровски по средбата во Париз: Макрон ќе дојде кај нас следната година

Пендаровски по средбата во Париз: Макрон ќе дојде кај нас следната година

Јанковиќ: Дезинформација е дека ќе се распуштат специјалните единици на АРМ

Јанковиќ: Дезинформација е дека ќе се распуштат специјалните единици на АРМ

Малиот Јане сега може да слави, лекот Спинраза дојде во Македонија

Малиот Јане сега може да слави, лекот Спинраза дојде во Македонија