23 Јули, 2019
0.0185

Технолошка револуција: Струја ќе се прави од снег?!

Објавено во: Стил 17 Април, 2019

Истражувачите на Универзитот Калифорија направиле уред кој прави струја од - снег. Апаратот е евтин, малечок, тенок и флексибилен како пластика.

Уредот може да работи во оддалечени подрачја бидејќи обезбедува сопствено напојување и нема потреба од батерии. Ова е многу паметна направа, метеоролошка станица која ви зборува колку снег паѓа, насоките на врнежи и насоките и брзината на ветерот вели истражувачот Ричард Кенер.

Научниците овој уред го нарекле „снежен трибоелектричен наногенератор“ или снежен ТЕНГ. Трибоeлектричниот наногенератор, кој генерира набој по пат на статички електрицитет, произведува енергија со размена на електрони.

-Статистичкиот електрицитет се јавува по интеракција на еден материјал кој ги фаќа електроните и другиот кој ги ослободува. Ги разделите набоите и создавате струја суштински од ништо-објаснил Кенр, кој воедно е и професор по хемија и член на калифорнискиот Институт НаноСистеми на Универзитетот.

Снегот е позитивно наелектризиран и ослободува електрони , додека силиконот е негативно наелектризиран. Кога снегулките дојдат во допир со силиконската површина, се произведува набој кој го фаќа уредот , создавајќи струја.

Околу 30 отсто од Земјината површина се покриени со снег секоја зима, а во тој период соларните плочки не функционираат најдобро. Новиот уред би можел да се интегрира во соларни плочки и да обезбеди постојана залиха на струја кога паѓа снег. Исто така може да се користи за надгледување на зимски спортови поради унапредување на перформансите на спортистите а има потенцијал и за идентификување на главните шеми на движење во крос кантри скијањето кое не може да се детектира со паметен часовник.

Уредот може да праќа и сигнали кои говорат дали личноста се движи и дали таа оди, трча, скока, или маршира. Направен е со помош на 3Д печатење и има слој на силикон и електода за фаќање набој. Новиот апарат би можел исто така да доведе до нови генерации самонапојувачки направи за спортистите, пренесе Phys.org.Foto: Thinkstock


Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Што морате да видите ако одите на Тасос?

(ФОТО) Што морате да видите ако одите на Тасос?

Живеј пред да умреш

Живеј пред да умреш

Сакам да снимам реклама со Линда Еванџелиста: Интервју со Дарко Панчев

Сакам да снимам реклама со Линда Еванџелиста: Интервју со Дарко Панчев

(ФОТО) Марлон Брандо: Необични лоши навики во исхраната на една легенда

(ФОТО) Марлон Брандо: Необични лоши навики во исхраната на една легенда

Внимавајте! Комбинацијата од овие два витамини може да предизвика мозочен удар

Внимавајте! Комбинацијата од овие два витамини може да предизвика мозочен удар

Погледнете како изгледа станот на Новак Ѓоковиќ

Погледнете како изгледа станот на Новак Ѓоковиќ

50 години од слетувањето на Месечината: Најголемата авантура или теорија на конспирација

50 години од слетувањето на Месечината: Најголемата авантура или теорија на конспирација

(ФОТО) Правеле кафе на мостот, па ги казниле 950 евра и ги избркале од градот

(ФОТО) Правеле кафе на мостот, па ги казниле 950 евра и ги избркале од градот

Непознати факти за Папите: Убијте ги сите, Господ си го знае своето!

Непознати факти за Папите: Убијте ги сите, Господ си го знае своето!