13 Април, 2024
0.0254

ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ ПРЕДАДЕНО НА МАЈКА МУ: Се уште не се знае точната причина за неговата смрт

Објавено во: Свет 24 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Телото на Алексеј Навални, кој почина во руската казнена колонија каде што издржуваше долгогодишна затворска казна, и е предадено на мајка му, изјави соработник на рускиот опозиционер и најгласен критичар на рускиот претседател Владимир Путин.

Во објава на социјалната мрежа Х, Кира Џармуш напиша дека погребот допрва треба да се случи.

„Не знаеме дали властите ќе дозволат погреб каков што сака семејството и каков што заслужува Алексеј“, додаде таа.

Алексеј Навални почина на 16 февруари, во затвор во оддалечена област во близина на Арктикот.

Националната затворска служба подоцна соопшти дека тој починал од „синдром на ненадејна смрт“.

Сопругата на Јулија го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека „го убил нејзиниот сопруг“ и дека сака „да ја убие нашата надеж, нашата слобода, нашата иднина“.

Кремљ ги отфрли сите обвинувања и соопшти дека причината за смртта на Навални се уште е под истрага.

Навални отслужи 19-годишна затворска казна за екстремизам, за кој многумина веруваат дека е политички мотивиран.

Људмила Навални, мајката на починатиот опозиционер, се обидела да го види телото на нејзиниот син во мртовечницата во градот во близина на затворот каде што Навални ја издржувал казната, но не ѝ било дозволено.

Вдовицата и соработниците на Навални тврдеа дека руските власти сакаат „да ги прикријат трагите на смртта, поради што сè уште не го предале неговото тело на најблиските“.

Руските инспектори претходно соопштија дека ќе го предадат телото откако ќе заврши истрагата.

Откако ја потпишала потврдата за смртта во која се наведува дека тој починал од природна смрт, ѝ биле дадени, како што рече, три часа да се согласи на „тајниот“ погреб на нејзиниот син.

Доколку не се согласи, ќе биде погребан во просторот на затворот каде што починал, изјави Кира Џармус што дознала од мајката на Навални.

Меѓутоа, два дена подоцна телото и било предадено.

Веруваме дека тој е убиен по наредба на Владимир Путин, изјави претходно Кира Јармуш, портпарол на организацијата предводена од Навални.

Истото го тврди и неговата сопруга Јулија.

„Знам точно зошто Путин го убил и наскоро ќе објавам кој го сторил тоа и како е извршено ова злосторство, ќе ги откриеме сите имиња“, рече таа во видео-обраќање.

До денес таа не го направила тоа.

Семејството и соработниците на Навални се сомневаат дека тој бил отруен.

Јулија Навалња изјави дека верува оти не сакаат да му го предадат телото додека не исчезнат трагите од труење со нервниот агенс Новичок.

Во 2020 година, Навални преживеа обид да се отруе со гас „новичок“.

Кон крајот на минатата година, 47-годишниот Навални беше префрлен во затворска колонија на Арктикот, една од најтешките во Русија.

Затворската служба на регионот Јамало-Ненец објави дека Навални „не се чувствувал добро“ откако во петокот се шетал низ затворскиот терен.

„Речиси веднаш ја загуби свеста“, се вели во соопштението на службата, кое го пренесе руската новинска агенција Тас.

Веднаш била повикана брза помош, но обидите за реанимација биле неуспешни, се додава во соопштението.

„Лекарите од итната помош констатирале смрт на затвореникот. Причината за смртта се утврдува“.

Дмитриј Песков, портпарол на Владимир Путин, на 19 февруари изјави дека истрагата за смртта е во тек и дека нема нови информации.

Протести и пораки ширум светот

Веднаш по објавата за смртта на Навални, неговите поддржувачи излегоа на улиците во градовите ширум Русија, и покрај предупредувањата од властите дека собирите се забранети.

Според невладините организации досега се уапсени повеќе од 350 лица.

Руските власти претходно ги предупредија луѓето да не се собираат на протестите.

Од стотиците приведени, најмалку 90 лица веќе се казнети во Москва и Санкт Петербург, соопшти организацијата за човекови права ОВД-Инфо.

Во Москва, 20 лица беа осудени на различни казни затвор – од еден ден до девет дена – а двајца беа казнети со парична казна од 10.000 рубли (100 евра).

Судовите во Санкт Петербург осудиле 63 лица на затворски казни, со три парични казни од 10.000 рубљи и други три парични казни од 15.000 рубли (150 евра).

На едно лице му се доделуваат 40 часа задолжителна работа.

Во близина на руските амбасади и во многу земји во светот се одржаа протести и почит на Алексеј Навални.


Можеби ќе ве интересира

ОВА Е НАПАЃАЧОТ ОД СИДНЕЈ: Влетал во трговскиот центар со нож и почнал да ги боде посетителите! (ФОТО)

ОВА Е НАПАЃАЧОТ ОД СИДНЕЈ: Влетал во трговскиот центар со нож и почнал да ги боде посетителите! (ФОТО)

„ЛУЃЕ БЕГАЈТЕ, СЕ ПУКА“: драма во Сиднеј - еден човек застрелан, повеќемина избодени со нож (ВИДЕО)

„ЛУЃЕ БЕГАЈТЕ, СЕ ПУКА“: драма во Сиднеј - еден човек застрелан, повеќемина избодени со нож (ВИДЕО)

ЕВАКУИРАНИ 13.000 ЛУЃЕ: Поплави во Оренбург, Русија уште 800 куќи под вода

ЕВАКУИРАНИ 13.000 ЛУЃЕ: Поплави во Оренбург, Русија уште 800 куќи под вода

ТРАГЕДИЈА ВО ТУРЦИЈА: Едно лице загина, седум се повредени, околу 200 блокирани поради несреќа на жичарница (ВИДЕО)

ТРАГЕДИЈА ВО ТУРЦИЈА: Едно лице загина, седум се повредени, околу 200 блокирани поради несреќа на жичарница (ВИДЕО)

ТАТКО МУ БИЛ УБИЕН, ПОРАДИ ТАГА НЕ ЗБОРУВАЛ ДО 18 ГОДИНИ: Животната приказна на КРАЛОТ НА МОДАТА

ТАТКО МУ БИЛ УБИЕН, ПОРАДИ ТАГА НЕ ЗБОРУВАЛ ДО 18 ГОДИНИ: Животната приказна на КРАЛОТ НА МОДАТА

Почина познатиот италијански дизајнер Роберто Кавали

Почина познатиот италијански дизајнер Роберто Кавали

AМЕРИКАНЦИТЕ ВЕЛАТ ДЕКА ЗА НЕКОЛКУ ЧАСА ЌЕ ИМА НАПАД: Иран ќе му се одмазди на Израел

AМЕРИКАНЦИТЕ ВЕЛАТ ДЕКА ЗА НЕКОЛКУ ЧАСА ЌЕ ИМА НАПАД: Иран ќе му се одмазди на Израел

НАПАДИ НА ЕНЕРГЕТСКИОТ СИСТЕМ НА УКРАИНА: Путин објасни зошто ги гаѓаат овие цели

НАПАДИ НА ЕНЕРГЕТСКИОТ СИСТЕМ НА УКРАИНА: Путин објасни зошто ги гаѓаат овие цели

СЕ ПЛАШАТ ОД ОДМАЗДАТА НА ИРАН: Израелците велат дека ги загрижува можната ескалација

СЕ ПЛАШАТ ОД ОДМАЗДАТА НА ИРАН: Израелците велат дека ги загрижува можната ескалација