05 Јуни, 2023
0.0254

Тениската легенда убедена во доминацијата на Новак: Ќе освои уште најмалку три грен слемови

Објавено во: Свет 29 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Седумкратниот грен слем шампион, легендарниот Џон Мекинро изјави дека Новак Ѓоковиќ ќе продолжи да победува на Грен слем турнирите, верува дека тоа ќе го направи уште најмалку два-три пати, воодушевен од неверојатната доминација на Србинот и освојувањето во Мелбурн.

Со триумфот над Циципас, Новак ја освои својата 10. титула на Австралија опен и 22. Грен слем куп.

- Кога ќе се сетам што се случи пред една година, очигледно е дека Новак многу размислуваше за тоа цело ова време. Потоа ја доби таа повреда и имаше различни прашања дали воопшто ќе може да игра. Па, мислам дека тој одговори на сите тие прашања - изјави Мекинро за Еуроспорт.

Бурата од емоции на Новак беше посебна приказна, тој го прослави овој Грен слем како ретко досега - токму поради се што му се случи една година претходно во Мелбурн.

- Никогаш не сум го видел Новак толку емотивен како сега кога победи. Многу работи се случија во неговата последна година. Тој е неверојатно издржлива личност. Тој е драгоцен за нашата игра и не само што е феноменален спортист, феноменален тенисер, тој е, морам да кажам, и феноменален човек - убави зборови за Новак - изјави Мекинро.

Американецот е убеден дека Новак ќе освои повеќе титули од големите четири турнири во годините што следат.

- Во овој момент тешко е да не се види дека ќе освои уште најмалку две-три титули, минимум. Роџер, мислам, освои три после 35 години, Рафа исто тројца. Ѓоковиќ е феноменален спортист, веројатно најдобар од сите тројца, и како спортист, но и во поглед на брзо закрепнување од повредите, а досега немал поголеми проблеми со повреди на ногата, па лесно можам да го видам како победува на уште најмалку три грен слем купови - дополни Мекинро.

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

ЛАДЕН ТУШ ЗА ОРБАН: Сакаше да и ја бакне раката на молдавската претседателка, таа го одби!

ЛАДЕН ТУШ ЗА ОРБАН: Сакаше да и ја бакне раката на молдавската претседателка, таа го одби!

СЕМЕ НА РАЗДОРОТ: Пригожин збесна, вели дека има фракции кои ја уништуваат руската држава

СЕМЕ НА РАЗДОРОТ: Пригожин збесна, вели дека има фракции кои ја уништуваат руската држава

ДРАМАТИЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Нуклеарка веќе три месеци е без резервно напојување, многу е несигурна и потенцијално опасна

ДРАМАТИЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Нуклеарка веќе три месеци е без резервно напојување, многу е несигурна и потенцијално опасна

„ОДЕДНАШ ВИДОВ 10 ДО 15 МРТВИ“ - расте бројот на жртви во сударот на возови во Индија, речиси 300 мртви и 800 повредени

„ОДЕДНАШ ВИДОВ 10 ДО 15 МРТВИ“ - расте бројот на жртви во сударот на возови во Индија, речиси 300 мртви и 800 повредени

ПЕСОЧНА АПОКАЛИПСА ВО ЕГИПЕТ: Се стана портокалово за момент во Каиро, затворени пристаништа, урнати билборди, една жртва ВИДЕО

ПЕСОЧНА АПОКАЛИПСА ВО ЕГИПЕТ: Се стана портокалово за момент во Каиро, затворени пристаништа, урнати билборди, една жртва ВИДЕО

СТРАШНИ СЦЕНИ ВО ИНДИЈА: Најмалку 100 луѓе се повредени во судир на возови, се стравува дека 50 луѓе загинале (ВИДЕО)

СТРАШНИ СЦЕНИ ВО ИНДИЈА: Најмалку 100 луѓе се повредени во судир на возови, се стравува дека 50 луѓе загинале (ВИДЕО)

КАЈТ МИДЛТОН ПОВТОРНО ВО ЦЕНТАРОТ НА ВНИМАНИЕТО: Еве како се појави на кралската свадба во Јордан! (ФОТО)

КАЈТ МИДЛТОН ПОВТОРНО ВО ЦЕНТАРОТ НА ВНИМАНИЕТО: Еве како се појави на кралската свадба во Јордан! (ФОТО)

Нова измама на Фејсбук, доколку не внимавате, може да го изгубите пристапот до вашиот профил

Нова измама на Фејсбук, доколку не внимавате, може да го изгубите пристапот до вашиот профил

Хорор во Франција: Тинејџерка го избодела својот помал брат додека спиел, родителите спиеле во друга соба

Хорор во Франција: Тинејџерка го избодела својот помал брат додека спиел, родителите спиеле во друга соба