08 Јули, 2020
0.0192

Тие се млади гении: Средношколци направија електронска протеза за лица без горен екстремитет

Објавено во: Стил 14 Јануари, 2020

Тим составен од четири ученици од средното училиште Јахја Кемал се подготвени да направат големи промени. Имено, тие имаат направено бионичка рака или електронска протеза за лица со недостаток на горен екстремитет. Нивното заедничко име е Бионик и секој од нив има различна должност. Орхан Богашов е задолжен за дизајност и електрониката, Тео Китановски за програмирањето, Борис Ночески за веб – страницата и Анамариа Илиева за финансискиот дел. Каде се гледаат за 10 години и во која насока ќе се движи нивното образование и живот, како и за нивниот проект отворено и без влакна на јазикот проговорија овие млади и талентирани средношколци.

# Изминатата година беше ваша година. Дизајниравте бионичка рака за лицата со ампутирана подлактица. Од каде идејата за овој изум?

Орхан, дизајнерот во тимот, при истражување за неговиот претходен проект - роботска рака, ги забележа високите цени на бионичките раце кои ние мислиме дека може да се намалат доколку се пристапи на технологијата на различен начин со помош на моделот Open Source и технологија на 3Д печатење. 


Целото интервју читајте го на ХАШТАГ.МК ТУКА.

Можеби ќе ве интересира

Првата македонска ултрамаратонка што го истрча Мон Блан моментно тренира трчајќи по ќерката: Приказната на Светлана Стојаноска Ивановска

Првата македонска ултрамаратонка што го истрча Мон Блан моментно тренира трчајќи по ќерката: Приказната на Светлана Стојаноска Ивановска

На моето дете ќе му кажам дека сурогат мајка ми помогна да го донесам на свет: Искрено со Весна, за борбата да се оствари како мајка

На моето дете ќе му кажам дека сурогат мајка ми помогна да го донесам на свет: Искрено со Весна, за борбата да се оствари како мајка

ФОТО: Бектеши и честита роденден на сопругата

ФОТО: Бектеши и честита роденден на сопругата

Фотогалерија од Градиште: Безбедносните мерки заборавени

Фотогалерија од Градиште: Безбедносните мерки заборавени

Откриена е причината: Зошто Тесла умрел во беда и долгови?

Откриена е причината: Зошто Тесла умрел во беда и долгови?

Никогаш не се лутеше, се решаваше со насмевка: Таткото на Влатко Илиевски за споменот на синот

Никогаш не се лутеше, се решаваше со насмевка: Таткото на Влатко Илиевски за споменот на синот

Се прислушкува и преку сијалици: Нов метод на тајните служби

Се прислушкува и преку сијалици: Нов метод на тајните служби

Видете ги блиндираните автомобили на ТИТО

Видете ги блиндираните автомобили на ТИТО

Првпат почнав да трчам за да изгубам некое кило: Сања Николовска Најдовски по подвигот Еверестинг

Првпат почнав да трчам за да изгубам некое кило: Сања Николовска Најдовски по подвигот Еверестинг