22 Февруари, 2024
0.0237

Тимот на „Макпетрол” ќе учествува на светската младинска карате лига во Венеција

Објавено во: Мои пари 06 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Италијанскиот град Венеција од 7 до 10 декември ќе биде домаќин на турнир од Светската младинска карате лига на којшто ќе учествуваат членови на тимот на „Макпетрол“.

На последниот собир годинава од ова реномирано меѓународно натпреварување од најтрофејниот македонски карате клуб ќе учествуваат Витомир Трајковски (-84 кг.), Данило Божовиќ (+84 кг), Стефан Стојановиќ (+84 кг.), Димитар Лозановски (-67 кг.) и Јована Мицовска (-61 кг.).

Сите натпреварувачи ќе настапат во највозрасната младинска категорија, помлади сениори (У21), во дисциплината борби. Конкуренцијата е досега најбројна - пријавени се 4133 спортисти од 81 држава. Тимот на „Макпетрол“ ќе го предводи тренерот Петар Заборски.

- Во тимот се двајца најдобри млади спортисти на Македонија, Витомир Трајковски и Стафан Стојановиќ и очекуваме тие да имаат добар и забележителен настап. Се надеваме на добро преставување и подобрување на ранг-листата за нашите спортисти од учеството на овој турнир, кој е последен од серијата турнири за Светската младинска лига - велат од карате клубот „Макпетрол“.

Можеби ќе ве интересира

Нови 20 стипендии од Групацијата Лимак за иницијативата Global Engineer Girls

Нови 20 стипендии од Групацијата Лимак за иницијативата Global Engineer Girls

Клиника Жан Митрев организира работилница за борба против срцево-садови заболувања

Клиника Жан Митрев организира работилница за борба против срцево-садови заболувања

„Макпетрол“ ќе овозможи работилници против врсничко насилство и во Општина Виница

„Макпетрол“ ќе овозможи работилници против врсничко насилство и во Општина Виница

МТЕЛ Ви претставува едно поинакво музичко доживување: Mузичката дива Јасмин Леви за прв пат во Скопје

МТЕЛ Ви претставува едно поинакво музичко доживување: Mузичката дива Јасмин Леви за прв пат во Скопје

Скала и Пиксел го објавија отворањето на новата академија за дигитален маркетинг

Скала и Пиксел го објавија отворањето на новата академија за дигитален маркетинг

Samsung ги претставува уредите со вештачка интелигенција за 2024 година на конференцијата „World of Samsung“

Samsung ги претставува уредите со вештачка интелигенција за 2024 година на конференцијата „World of Samsung“

Тековните предизвици и можности на винските пазари и значењето на географските ознаки за македонското вино – теми во фокусот на регионалната конференција за вино

Тековните предизвици и можности на винските пазари и значењето на географските ознаки за македонското вино – теми во фокусот на регионалната конференција за вино

Porsche претстави две нови e-hybrid варијанти на Panamera

Porsche претстави две нови e-hybrid варијанти на Panamera

Каратистите на „Макпетрол“ учествуваа на светската премиер лига во Ларнака*

Каратистите на „Макпетрол“ учествуваа на светската премиер лига во Ларнака*