11 Декември, 2023
0.0238

ТОЧНО Е ДЕКА НА КИДНАПИРАНИОТ БРОД ИМА ДВАЈЦА БУГАРИ, ЕДНИОТ Е КАПЕТАН - се огласи бугарското МВР за инцидентот

Објавено во: Свет 19 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Израелските одбранбени сили (ИДФ) соопштија дека јеменските Хути - борци поддржани од Иран - киднапирале товарен брод во Црвеното Море. Во соопштението се наведува дека во бродот имало 25 членови на екипажот, вклучително и од Бугарија. Останатите се од Украина, Филипините и Мексико. На бродот немало Израелци. 

Бугарското МВР потврди: „Има таков инцидент - според непотврдени информации, на бродот има двајца Бугари, од кои едниот е капетан“, изјави за Нова ТВ министерот за внатрешни работи Калин Стојанов. 

Кабинетот на премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху соопшти дека бродот „Galactic Leader“ е британски. Го користела јапонска компанија. Тој беше „киднапиран по ирански каприц од милицијата Хути во Јемен“, објави премиерот. 

 „Ова е уште еден чин на ирански тероризам што претставува скок напред во иранската агресија против граѓаните на слободниот свет и создава меѓународни последици кога станува збор за безбедноста на светските поморски патишта“ додаде изјавата цитирана од Тајмс оф Израел. Бродот пловел од Турција кон Индија со меѓународен цивилен екипаж. Според медиумите на арапски јазик, на бродот има 52 членови на екипажот.

Бродот под бахамско знаме е регистриран под името на британска компанија која делумно е во сопственост на израелскиот тајкун Абрахам Унгар. Во моментот на киднапирањето, пловилото беше дадено под закуп на јапонска компанија, соопшти канцеларијата на Нетанјаху. 

 Хутите поддржани од Иран пред неколку недели ветија дека ќе ги нападнат бродовите поврзани со Израел во Црвеното Море за да му помогнат на Хамас по нападот на израелска територија на 7 октомври. Хутите се дел од т.н „Оска на отпор“ на Блискиот Исток предводена од Иран. Јемен веќе му објави војна директно на Израел. 

Каде се наоѓа бродот? Веб-страницата за следење на бродот Marine Traffic покажува дека бродот патувал речиси на половина пат од Корфез, Турција до Пипавав, Индија. Од 17:15 часот по бугарско време, тој се наоѓал јужно од брегот на Џеда, Саудиска Арабија.

Извор: Актуално

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

РУСИЈА МОЖЕ ДА ЈА НАПАДНЕ ГЕРМАНИЈА И ДА ЗАПОЧНЕ „ОДБРАНБЕНА“ ВОЈНА: Генералот Бројер со нови сценарија за војни

РУСИЈА МОЖЕ ДА ЈА НАПАДНЕ ГЕРМАНИЈА И ДА ЗАПОЧНЕ „ОДБРАНБЕНА“ ВОЈНА: Генералот Бројер со нови сценарија за војни

СЕ ПОКАЖА ДЕКА ОВА НЕМА ВРСКА СО ФИНАНСИИТЕ: Koи држави се најсреќни во Европа?

СЕ ПОКАЖА ДЕКА ОВА НЕМА ВРСКА СО ФИНАНСИИТЕ: Koи држави се најсреќни во Европа?

КУЛЕБА ПРЕДУПРЕДУВА: Последиците ќе бидат поразителни

КУЛЕБА ПРЕДУПРЕДУВА: Последиците ќе бидат поразителни

УШТЕ ЕДЕН ГЕРМАНСКИ ГИГАНТ СТАВИ КАТАНЦИ НА ВРАТИТЕ: Масовно отпуштаат работници

УШТЕ ЕДЕН ГЕРМАНСКИ ГИГАНТ СТАВИ КАТАНЦИ НА ВРАТИТЕ: Масовно отпуштаат работници

ИЗРАЕЛСКИ ВОЈНИК РАСТУРА И КРШИ ВО ПРОДАВНИЦА ВО ГАЗА! Поведена е истрага! (ВИДЕО)

ИЗРАЕЛСКИ ВОЈНИК РАСТУРА И КРШИ ВО ПРОДАВНИЦА ВО ГАЗА! Поведена е истрага! (ВИДЕО)

„МОСКВА Е ПОЛНА СО ПАРИ“ - дали помина најлошото за руската економија

„МОСКВА Е ПОЛНА СО ПАРИ“ - дали помина најлошото за руската економија

ЛОШИ ВЕСТИ ОД ГЕРМАНИЈА: Почнаа отпуштањата во хрватските компании, некои отпуштија и до 20 проценти од вработените

ЛОШИ ВЕСТИ ОД ГЕРМАНИЈА: Почнаа отпуштањата во хрватските компании, некои отпуштија и до 20 проценти од вработените

ОВА Е УСЛОВ ЗА МИР? Зеленски го потпиша указот, а Лавров објасни се

ОВА Е УСЛОВ ЗА МИР? Зеленски го потпиша указот, а Лавров објасни се

ДРАМА НА АЕРОДРОМОТ ВО СТОКХОЛМ: Сензори регистрирале мистериозна топлина во авионот, а потоа бил вклучен алармот

ДРАМА НА АЕРОДРОМОТ ВО СТОКХОЛМ: Сензори регистрирале мистериозна топлина во авионот, а потоа бил вклучен алармот