23 Февруари, 2024
0.0287

ТОГАШ ЗАГИНАЛЕ 30 ИЛЈАДИ ЛУЃЕ - земјотрес со иста јачина пред 84 години ја погодил Турција

Објавено во: Свет 06 Февруари, 2023

Добивај вести на Viber

Земјотресот со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала што рано утринава ја погоди јужна Турција е еден од најсилните што земјата ги доживеала во повеќе од 100 години снимање, соопшти Геолошкиот институт на Соединетите држави (USGS).

USGS објави дека подеднакво силен земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала ја погодил источна Турција во 1939 година, при што загинале повеќе од 30.000 луѓе.

Инаку, бројот на жртвите во овој земјотрес се искачи на над 195 лица, јавуваат светските медиуми. 

Карл Ланг, асистент на Универзитетот Џорџија Техника, изјави за Си-Ен-Ен дека областа погодена од земјотресот е подложна на сеизмичка активност.

„Тоа е многу сеизмички активна област. Таму има многу голема зона на расед, но ова е поголем земјотрес отколку што тие доживеале во поновата историја“, рече Ланг.

Земјотреси од оваа јачина се ретки, во просек, помалку од пет годишно во светот.

„Она што е навистина невообичаено овде е тоа што ова е многу голем земјотрес кој исто така е блиску до површината“, рече Ланг.

Во изминатите 25 години Турција беше погодена од неколку силни земјотреси. Седум од нив биле со магнитуда од 7 или повисоки, но утринава била најсилна, пишува CNN.

Тоа е, исто така, најсилниот земјотрес во светот од 2021 година, кога земјотрес со јачина од 8,1 степени според Рихтеровата скала го погоди оддалечениот регион во близина на Јужните Сендвич Острови во јужниот дел на Атлантскиот Океан. Тогаш немаше никаква штета.

Индекс

Фото ЕПА

Можеби ќе ве интересира

Зеленски го призна падот на Авдијевка: И што постигнаа со тоа?

Зеленски го призна падот на Авдијевка: И што постигнаа со тоа?

БЕЗ РАЗЛИКА КОЈ ЌЕ БИДЕ НА ВЛАСТ ВО ВАШИНГТОН: Медведев вели дека со децении нема да се обноват односите со САД

БЕЗ РАЗЛИКА КОЈ ЌЕ БИДЕ НА ВЛАСТ ВО ВАШИНГТОН: Медведев вели дека со децении нема да се обноват односите со САД

МАЈКАТА НА НАВАЛНИ: Tврди дека го видела телото на својот син, но и дека ја уценуваат

МАЈКАТА НА НАВАЛНИ: Tврди дека го видела телото на својот син, но и дека ја уценуваат

РЕПУБЛИКАНСКИ КОНГРЕСМЕН ПОВИКА НА УБИВАЊЕ НА СИТЕ ПАЛЕСТИНСКИ ДЕЦА: Вели дека 20 години го напаѓаат Израел и треба да платат

РЕПУБЛИКАНСКИ КОНГРЕСМЕН ПОВИКА НА УБИВАЊЕ НА СИТЕ ПАЛЕСТИНСКИ ДЕЦА: Вели дека 20 години го напаѓаат Израел и треба да платат

ПУТИН Е ЛУД КУЧКИ СИН: Бајден без влакна на јазикот, Кремљ го возврати ударот

ПУТИН Е ЛУД КУЧКИ СИН: Бајден без влакна на јазикот, Кремљ го возврати ударот

ХОРОР ВО КИНА: Брод удри и сруши мост, автобус и автомобили паднаа во реката (ВИДЕО)

ХОРОР ВО КИНА: Брод удри и сруши мост, автобус и автомобили паднаа во реката (ВИДЕО)

„ОНИЕ ШТО ВЕРУВААТ ДЕКА РУСИЈА ГО УБИ НАВАЛНИ СЕ ИДИОТИ“: Скандалозна изјава на новинарот Такер Карлсон

„ОНИЕ ШТО ВЕРУВААТ ДЕКА РУСИЈА ГО УБИ НАВАЛНИ СЕ ИДИОТИ“: Скандалозна изјава на новинарот Такер Карлсон

ГЕРМАНИЈА ПОВЕЌЕ НЕ Е „ВЕТЕНАТА ЗЕМЈА“: Масовните отпуштања предизвикуваат лоши услови за живот и работа, расте незадоволството на работниците

ГЕРМАНИЈА ПОВЕЌЕ НЕ Е „ВЕТЕНАТА ЗЕМЈА“: Масовните отпуштања предизвикуваат лоши услови за живот и работа, расте незадоволството на работниците

Случај Асанж! Јасна порака за тоа што го чека секој кој ја кажува вистината! Слободата и новинарството на Запад се мртви!

Случај Асанж! Јасна порака за тоа што го чека секој кој ја кажува вистината! Слободата и новинарството на Запад се мртви!