24 Јуни, 2024
0.0298

ТОЈ Е ВО АЛБАНСКИ ЗАТВОР: Грк е избран за европратеник

Објавено во: Балкан 10 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Грк кој е во затвор во Албанија стана европратеник. Фреди Белери, етнички Грк кој беше избран за градоначалник на албанскиот приморски град Химаре откако заврши во затвор, ќе биде пратеник во Европскиот парламент како кандидат на владејачката партија во Грција, Нова демократија. 

Весникот „Катимерини“ објави дека Белери освоил над 236.000 гласови и се наоѓа на четвртото место меѓу 21 избран европратеник од Грција.

Кампањата во негово име ја водеше неговиот син Леонардо. Апсењето на Белери ги засили тензиите помеѓу Албанија и Грција. За Грците, Белери е политичка жртва, додека Албанија го поврзува со вооружена побуна на грчкото малцинство.

Белери беше кандидат за градоначалник на Химаре, но беше уапсен два дена пред изборите во мај лани, на кои што победи со само 19 гласа разлика. Тој од март служи двегодишна затворска казна за купување осум гласови за сума од 40.000 албански леки (390 долари).

Јакнењето на екстремната десница, слабеењето на францускиот претседател Емануел Макрон, неизвесната иднина на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, падот на германските екологисти и големата излезност ги одбележаа изборите за Европскиот Парламент(ЕП). Центристичката листа на Макрон  освои 15 отсто од гласовите, по што тој го распушти Собранието и закажа предвремени избори.

Фото Катимерини

Можеби ќе ве интересира

МЕСЕЧНО ЗАРАБОТУВААТ ДО 3.000 ЕВРА! Регионот ги бара овие работници, платите вртоглаво растат

МЕСЕЧНО ЗАРАБОТУВААТ ДО 3.000 ЕВРА! Регионот ги бара овие работници, платите вртоглаво растат

Фајненшл тајмс: Србија индиректно извезла муниција во Украина за 800 милиони евра

Фајненшл тајмс: Србија индиректно извезла муниција во Украина за 800 милиони евра

ДАЛИ БЛАЖИЌ ИМАЛ ПОМОШ, ГО ЧЕКАЛ АВТОМОБИЛ? Мештаните откриваат нови детали од ужасниот масакр во Младеновац

ДАЛИ БЛАЖИЌ ИМАЛ ПОМОШ, ГО ЧЕКАЛ АВТОМОБИЛ? Мештаните откриваат нови детали од ужасниот масакр во Младеновац

ВАЖНО ЗА СИТЕ КОИ ПЛАНИРААТ ДА ПАТУВААТ ЗА ГРЦИЈА: застој на обиколницата кај Солун кој ќе трае подолг период

ВАЖНО ЗА СИТЕ КОИ ПЛАНИРААТ ДА ПАТУВААТ ЗА ГРЦИЈА: застој на обиколницата кај Солун кој ќе трае подолг период

ХОРОР ВО СОСЕДСТВОТО! Град со големина на јајце уби домашни животни, скршени коли, покриви: вонредна состојба по силното невреме (ВИДЕО)

ХОРОР ВО СОСЕДСТВОТО! Град со големина на јајце уби домашни животни, скршени коли, покриви: вонредна состојба по силното невреме (ВИДЕО)

Србија доби воз со кој од Белград до Скопје ќе се патува два часа

Србија доби воз со кој од Белград до Скопје ќе се патува два часа

Истрага дали навистина климатизерите го оставија регионот без струја

Истрага дали навистина климатизерите го оставија регионот без струја

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ НА МАКЕДОНЕЦ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: спасил давеник од Франција

ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ НА МАКЕДОНЕЦ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: спасил давеник од Франција