29 Март, 2023
0.0239

Тома Фила вели дека Путин ќе го снајде српското сценарио како со Милошевиќ

Објавено во: Свет 18 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Судот во Хаг наложи апсење на рускиот претседател Владимир Путин за извршени воени злосторства во Украина, а српскиот адвокат Тома Фила вели дека тој може да заврши како екс српскиот претседател Слободан Милошевиќ. 

Фила за „Телеграф“ вели дека само државите кои се потписници на Спогодбата имаат обврска да испорачаат осомничени за воени злосторства.

„Единствено што може да се случи е да се повтори српското сценарио како во случајот со Милошевиќ“, смета Фила.

Освен налог за апсење на Путин, издаден е и налог за апсење на неговата комесарка за права на децата Марија Алексеевна Лвова-Белова, поради противправна депортација на украински деца.

Како што информираше судот „постојат причини да се верува дека секој од осомничените сноси одговорност за воените злосторства како што е противправната депортација на граѓаните на Украина и противправно иселување на жителите на окупираните подрачја во Украина и во Руската Федерација, а на штета на украинските деца.“

Марија Алексеевна Лвова-Белова, родена на 25 октомври 1984 година, комесар за правата на децата во Канцеларијата на претседателот на Руската Федерација, наводно е одговорна за военото злосторство илегална депортација на населението (деца) и нелегално преселување на население (деца) од окупираните територии на Украина до Руската Федерација (според членовите 8(2)(a)(vii) и 8(2)(b)(viii) од Римскиот статут). Таа тврдела дека децата кои се однесени во Русија, го навредуваат Путин, ја пеат украинската химна, но со текот на времето тоа ќе се смени. 

Веднаш откако Меѓународниот кривичен суд (МКС) издаде налог за апсење на Путин, експерти и аналитичари почнаа да пребаруваат низ списокот на потенцијални ангажмани на Путин во земјите каде што налогот - барем теоретски - може да се спроведе.

Тој наводно треба да присуствува на самитот на БРИКС во Дурбан, Јужна Африка овој август.

Украинските власти ја поздравија одлуката. Претседателот Володимир Зеленски бара сите одговорни да бидат изведени пред лицето на правдата. 

Во Кремљ се бесни за одлуката на Хаг. 

Можеби ќе ве интересира

Хамза Јусаф, првиот премиер муслиман на Шкотска, со молитва ја мина првата ноќ во кабинетот

Хамза Јусаф, првиот премиер муслиман на Шкотска, со молитва ја мина првата ноќ во кабинетот

Зеленски го покани претседателот на Кина на посета

Зеленски го покани претседателот на Кина на посета

КРИПТОКРАЛОТ ОСНОВАЛ ФИРМА ВО СРБИЈА ЗА 100 ДИНАРИ: Еве што сакал да работи на Балканот!

КРИПТОКРАЛОТ ОСНОВАЛ ФИРМА ВО СРБИЈА ЗА 100 ДИНАРИ: Еве што сакал да работи на Балканот!

ЛИКВИДИРАН ОД ОДМАЗДА - Пронајден мртов озлогласениот руски командант, има две верзии за неговата смрт

ЛИКВИДИРАН ОД ОДМАЗДА - Пронајден мртов озлогласениот руски командант, има две верзии за неговата смрт

РИЗИЧНА ГРУПА ЗА ДВАТА НАЈОПАСНИ КАНЦЕРИ: Проверете ја вашата крвна група

РИЗИЧНА ГРУПА ЗА ДВАТА НАЈОПАСНИ КАНЦЕРИ: Проверете ја вашата крвна група

ИМА СИЛНИ БОЛКИ И ЌЕ МУ ПРАВАТ ТЕСТОВИ - Силвио Берлускони примен во болница во Милано

ИМА СИЛНИ БОЛКИ И ЌЕ МУ ПРАВАТ ТЕСТОВИ - Силвио Берлускони примен во болница во Милано

НЕ КАЖА КОЈА Е ТАА ДРЖАВА: Зеленски се пожали дека некоја европска земја им пратила систем за воздушна одбрана, но тој не работел

НЕ КАЖА КОЈА Е ТАА ДРЖАВА: Зеленски се пожали дека некоја европска земја им пратила систем за воздушна одбрана, но тој не работел

АКТИВИРАНИ ИНТЕРКОНТИНЕНТАЛНИ БАЛИСТИЧКИ РАКЕТИ: Руските стратешки ракетни сили започнаа вежби

АКТИВИРАНИ ИНТЕРКОНТИНЕНТАЛНИ БАЛИСТИЧКИ РАКЕТИ: Руските стратешки ракетни сили започнаа вежби

ИМАЛА ДОЗВОЛА ЗА ОРУЖЈЕ,А СЕ ЛЕКУВАЛА ОД РАСТРОЈСТВО!Не смееле да и го одземат-нема закон за тоа!

ИМАЛА ДОЗВОЛА ЗА ОРУЖЈЕ,А СЕ ЛЕКУВАЛА ОД РАСТРОЈСТВО!Не смееле да и го одземат-нема закон за тоа!