01 Октомври, 2022
0.0391

„ТОМАС КУК“ ЈА ФРЛИ ГРЦИЈА НА КОЛЕНА: Банкротот им донесе „земјотрес, а очекуваат и цунами во туризмот“

Објавено во: Економија 23 Септември, 2019

Добивај вести на Viber

Според Министерството за туризам, околу 50.000 туристи се заглавени во Грција од британската агенција Томас Кук, која утрово прогласи банкрот.

Туристичката индустрија прогласи аларм за распадот на Томас Кук, оценувајќи ја како „катастрофа“, бидејќи агенцијата соработувала со 48 големи хотели и донела стотици илјади туристи во други сместувачки места во Грција.

Според податоците на министерството за туризам, враќањето дома на околу 50 000 туристи на „Томас Кук“, сега заробени во одморалиштата низ Грција, започнало утрово, бидејќи се правеле подготовки во текот на викендот преку британската Управа за цивилно воздухопловство преку која „Томас Кук“ претходно обезбедил летови и пакети за пауза од случајот на нивната неможност да ги реализираат.

Така, од денес, трошоците за престој на туристите ќе бидат платени сè додека не се вратат дома, кажал министерот за туризам Харис Теохарис.

Авиони од Велика Британија на итни летови веќе пристигнуваат во Закинтос, Крф, Кос и на други места. Околу 22.000 туристи ќе се вратат дома во наредните три дена.

Претседателот на Здружението на хотели во Кос, Константина Свину рекла дека островот е „на колена“ поради банкротот на „Томас Кук“ затоа што 25 проценти од хотелиерите работеле со агенцијата и сега дел од трошоците нема да бидат платени. Затоа, таа побара од надлежните министерства барем да ги ослободи хотелиерите од данок.

Исто така, постои длабока загриженост и на Родос поради банкротот на британската туристичка агенција, која донела илјадници туристи од европските земји во Додеканез, некое време им должела на хотелиерите таму.

На Островите Споради, особено на Скијатос - каде што Британците со децении сочинуваат половина од сите туристи , сопствениците на големите хотели, кои со години соработуваат со „Томас Кук“ за медиумите, зборуваат за „катастрофа“ и неизвесна иднина на туристичката индустрија.

„Долгите на Томас Кук се толку големи што не знаеме дали воопшто можеме да ги неутрализираме. Деновиве, како што се ближи крајот на сезоната, хотелот е полн со 75 проценти Англичани, и тие треба да си заминат. Секако, има осигурителни компании, но има рокови со банките што нè притискаат нас“, рекол сопственикот на еден од најголемите хотели во Скијатос, со повеќе од 300 легла.

Друг хотелиер во Скијатос во изјава за медиумите рече дека „штетата е непроценлива ... Имаме многу туристи од Англија кои се во паника, но нема да ги оставиме на немилост“.

Таму од утрово се двајца вработени во британската амбасада во Скијатос за да помогнат на аеродромот во прифаќање и испраќање на непланирани летови за заминување на британските туристи.

Туристичката индустрија на Крит се наоѓа во уште повеќе проблеми бидејќи треба да испрати дома 20,000 туристи од „Томас Кук“ кои сега се на островот.

Според претседателот на туристичките агенции на Крит, Михалис Влатакис, банкротот на „Томас Кук“ е „земјотрес од седум степени според Рихтеровата скала по што доаѓа цунамито“, затоа што не само што туристите кои веќе пристигнале нема да останат до крајот на аранжманот, како што беше предвидено , дури и оние чие пристигнување било договорено до 10 ноември, кога сезоната ќе заврши на Крит, нема да пристигнат.

„Велам, исто така дека очекуваме цунами, затоа што е невозможно да не се размислува за веќе склучените договори за следната туристичка сезона“, рекол Влатакис.

Шефот на аеродромот „Хераклион“ на Крит, Јоргос Плакас, рекол дека „разговорите со Британците се водат веќе два месеци заради банкрот на „Томас Кук“ и им било кажано дека аеродромските трошкови ќе ги платат агенциите за осигурување “, но накнадно.“

Крф има повеќе од 3.000 туристи - Британци, Французи, Германци и други „заробени“ од банкротот на „Томас Кук“, а нема да доаѓаат неколку стотици туристи, чиј одмор на островот требало да започне денес, изјавил претседателот на Здружението на хотели во Крф, Бабис Вулгарис.

Како што се утврдило, повеќето туристи имаат патничко осигурување и осигурителните компании ќе ги вратат туристите дома, но последиците од банкротот на „Томас Кук“ се многу поголеми затоа што, меѓу другото, хотелиерите сè уште не се платени за аранжманите за време на штотуку завршениот лет.

Поради банкрот на британската агенција, „мапата на туризмот ширум светот се промени денес“, рекол Вулгарис, кој им препорача на своите хотелиерски колеги „да бидат трезвени и мирни за да не му наштети на грчкиот туризам, затоа што денес нашиот свет се сврте наопаку, но мора да да размислиме што ќе правиме утре “, пренесува bizlife.rs.

Можеби ќе ве интересира

Русија престана да испраќа гас во Италија

Русија престана да испраќа гас во Италија

ЛЕБОТ, БРАШНОТО И ПЕЦИВАТА ЌЕ ПОСКАПАТ ДОПОЛНИТЕЛНИ 10 ОТСТО, Мелничарите: скапата струја и цените на берзите се превисоки

ЛЕБОТ, БРАШНОТО И ПЕЦИВАТА ЌЕ ПОСКАПАТ ДОПОЛНИТЕЛНИ 10 ОТСТО, Мелничарите: скапата струја и цените на берзите се превисоки

ФОН ДЕР ЛАЈЕН: ГАСОВОДОТ ЌЕ ДОНЕСЕ СЛОБОДА ОД РУСКАТА ЕНЕРГЕТСКА ЗАВИСНОСТ, уцената мора да престане

ФОН ДЕР ЛАЈЕН: ГАСОВОДОТ ЌЕ ДОНЕСЕ СЛОБОДА ОД РУСКАТА ЕНЕРГЕТСКА ЗАВИСНОСТ, уцената мора да престане

ЕВРОСТАТ: ЦЕНИТЕ НА ЗЕМЈОДЕЛСКИТЕ ПРОДУКТИ ПОСКАПЕА, најмногу житариците, семињата, овошјето и јајцата

ЕВРОСТАТ: ЦЕНИТЕ НА ЗЕМЈОДЕЛСКИТЕ ПРОДУКТИ ПОСКАПЕА, најмногу житариците, семињата, овошјето и јајцата

Бектеши. Ако се оствари планот на ЕСМ струјата нема да поскапи, сепак треба да се штеди

Бектеши. Ако се оствари планот на ЕСМ струјата нема да поскапи, сепак треба да се штеди

СУДОТ ДОНЕСЕ РЕШЕНИЕ, ЛИДЛ ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОДИ: Мора да ги уништат сите, ги тужеше позната компанија

СУДОТ ДОНЕСЕ РЕШЕНИЕ, ЛИДЛ ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОДИ: Мора да ги уништат сите, ги тужеше позната компанија

ЗАШТИТАТА НА ПРАВАТА НА ИНТЕЛЕКТУАЛНАТА СОПСТВЕНОСТ ВО ФОКУСОТ НА КИНА: 20 Градови до 2025 ќе прераснат во високи зони за заштита на IPR

ЗАШТИТАТА НА ПРАВАТА НА ИНТЕЛЕКТУАЛНАТА СОПСТВЕНОСТ ВО ФОКУСОТ НА КИНА: 20 Градови до 2025 ќе прераснат во високи зони за заштита на IPR

ДЕНЕСКА ПРОТЕКУВА ГАС НИЗ ГРЧКО БУГАРСКИОТ ИНТЕРКОНЕКТОР, претседателите на балканските земји на отворањето

ДЕНЕСКА ПРОТЕКУВА ГАС НИЗ ГРЧКО БУГАРСКИОТ ИНТЕРКОНЕКТОР, претседателите на балканските земји на отворањето

КРИЗНАТА СОСТОЈБА ПРОДОЛЖУВА И ВО НАРЕДНИТЕ 6 МЕСЕЦИ: Собранието изгласа продолжување на кризните состојби со струјата и парното

КРИЗНАТА СОСТОЈБА ПРОДОЛЖУВА И ВО НАРЕДНИТЕ 6 МЕСЕЦИ: Собранието изгласа продолжување на кризните состојби со струјата и парното