01 Јуни, 2020
0.0386

Требаше да станам пијанистка : Интервју со др. Аспазија Софијанова

Објавено во: Стил 09 Јуни, 2019

Педијатарот треба да е карактер кој во даден момент треба да изреагира брзо, автентично, точно. Нашата работа е присатност 24/7. Не можам да не го издвојам Јован Коловски, детето од струшко кое беше во кома долго време. Прво беше на интензивна него, па потоа беше префрлен на неворологија, па се врати на интензивна. Од тогаш почна голготата на фамилијата, од 2007 година кога го однесовме со авион до Љубљана, практично во кома, каде што и остана еден подолг временски период. Сега, Јован е едно дете кое е вистинско чудо. Тој е едно нормално дете кое редовно ги извршува сите функции. Излезе од тој автоимунен цефалит кој што е многу редок, вели професор др. Аспазија Софијанова на новинарско барање да издвои случај на болно дете кој го памети како најспецифично и најтрауматично искуство.

Пријатен и интересен соговорник е професор др. Аспазија Софијанова, кај пријателите и кај соработниците позната како Цули. Со неа средбата не може кратко да трае, теми за муабет има многу, а најинетерсни се оние, женските. Таа е шеф на одделот за неонатална и педијатриска интензивна нега и терапија на Клиниката за детски болести и претседател на педијатриското здружение на Македонија. Мал дел од нејзиното работно искуствo и поголем дел од животното, сподели во интервју за Женски магазин.


Можеби ќе ве интересира

Листата со резултати почнав да ја читам одоздола нагоре: Интервју со Илијана, добитник на стипендијата „Борис Трајковски“

Листата со резултати почнав да ја читам одоздола нагоре: Интервју со Илијана, добитник на стипендијата „Борис Трајковски“

За квалитетот се лепат и спонзори: Лозаноски по терк на светските ѕвезди

За квалитетот се лепат и спонзори: Лозаноски по терк на светските ѕвезди

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Мартин Вучиќ со емотивна порака за Драган: За мене секогаш ТАТКО над татковците!

Мартин Вучиќ со емотивна порака за Драган: За мене секогаш ТАТКО над татковците!

(ФОТО) Мини трансформација: Македонските пејачки како мажи

(ФОТО) Мини трансформација: Македонските пејачки како мажи