22 Февруари, 2024
0.0299

ТРОШЕЛ НА ЕСКОРТ ДАМИ, ДРОГА И АВТОМОБИЛИ - на синот на Џо Бајден му се заканува казна од 17 години затвор

Објавено во: Свет 08 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Синот на американскиот претседател Џо Бајден, Хантер, се соочува со нови кривични пријави затоа што не платил данок од најмалку 1,4 милиони долари, додека трошел милиони на раскошен начин на живот. Според обвинението поднесено во Окружниот суд во Централна Калифорнија, тој е обвинет за три кривични дела и шест прекршоци поврзани со данок.

Од Министерството за правда соопштија дека истрагата е во тек, а доколку биде прогласен за виновен по обвиненијата му се заканува затворска казна до 17 години. Тој е обвинет дека не платил најмалку 1,4 милиони долари федерални даноци од 2016 до 2019 година, додека потрошил милиони долари на екстравагантен начин на живот.

Во вчерашното обвинение се наведува дека Хантер Бајден „заработил добри пари“ додека служел во одбори на украински индустриски конгломерат и кинески приватен капитал. Но, како што се зголемувале неговите приходи, така се зголемувале и неговите трошоци. Само во 2018 година, според обвинението, потрошил повеќе од 1,8 милиони долари, но ништо за плаќање данок.

Се споменува дека, меѓу другото, потрошил пари на дрога, ескорт дами, луксузни хотели, автомобили и облека, а потрошил повеќе од 70.000 долари за рехабилитација од зависност. Тој претходно се соочи со обвиненија за затајување данок, а во октомври пред судот во Делавер се изјасни за невин по обвинението дека лажел за неговата употреба на дрога кога купил пиштол.

Хантер Бајден е честа тема во медиумите поради неговата зависност и прекумерното однесување како што се брзо возење или објавување фотографии на кои е гол или зема дрога, а исто така беше и неговата вмешаност во украинската енергетска компанија Бурисма додека неговиот татко беше потпретседател на САД. 

Поранешниот член на одборот Девон Арчер на сослушување во Конгресот во август изјави дека Хантер тогаш предложил „илузија“ за пристап до власта, пренесува Ројтерс. Џо Бајден негираше дека некогаш ја искористил својата позиција за да му помогне на својот син, пишува Index.hr.

Извор: Мондо

Можеби ќе ве интересира

ПУТИН Е ЛУД КУЧКИ СИН: Бајден без влакна на јазикот, Кремљ го возврати ударот

ПУТИН Е ЛУД КУЧКИ СИН: Бајден без влакна на јазикот, Кремљ го возврати ударот

ХОРОР ВО КИНА: Брод удри и сруши мост, автобус и автомобили паднаа во реката (ВИДЕО)

ХОРОР ВО КИНА: Брод удри и сруши мост, автобус и автомобили паднаа во реката (ВИДЕО)

„ОНИЕ ШТО ВЕРУВААТ ДЕКА РУСИЈА ГО УБИ НАВАЛНИ СЕ ИДИОТИ“: Скандалозна изјава на новинарот Такер Карлсон

„ОНИЕ ШТО ВЕРУВААТ ДЕКА РУСИЈА ГО УБИ НАВАЛНИ СЕ ИДИОТИ“: Скандалозна изјава на новинарот Такер Карлсон

ГЕРМАНИЈА ПОВЕЌЕ НЕ Е „ВЕТЕНАТА ЗЕМЈА“: Масовните отпуштања предизвикуваат лоши услови за живот и работа, расте незадоволството на работниците

ГЕРМАНИЈА ПОВЕЌЕ НЕ Е „ВЕТЕНАТА ЗЕМЈА“: Масовните отпуштања предизвикуваат лоши услови за живот и работа, расте незадоволството на работниците

Случај Асанж! Јасна порака за тоа што го чека секој кој ја кажува вистината! Слободата и новинарството на Запад се мртви!

Случај Асанж! Јасна порака за тоа што го чека секој кој ја кажува вистината! Слободата и новинарството на Запад се мртви!

СУБВЕНЦИИ: Европска земја ги праќа пензионерите на туристички патувања

СУБВЕНЦИИ: Европска земја ги праќа пензионерите на туристички патувања

БРАУДЕР: Путин има список од 12 лица кои сака да ги убие во странство

БРАУДЕР: Путин има список од 12 лица кои сака да ги убие во странство

СЕ ПИЈАНЧЕЛ И СЕ ФАЛЕЛ КАКО ИМ ПОМОГНАЛ НА УКРАИНЦИТЕ: Рускиот пилот дезертер самиот се издал каде се наоѓа по што е убиен

СЕ ПИЈАНЧЕЛ И СЕ ФАЛЕЛ КАКО ИМ ПОМОГНАЛ НА УКРАИНЦИТЕ: Рускиот пилот дезертер самиот се издал каде се наоѓа по што е убиен

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА ГИ САНКЦИОНИРАШЕ ШЕФОВИТЕ НА ЗАТВОРИТЕ КАДЕ ПОЧИНА НАВАЛНИ: Шест лица добиваат забрана за влез

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА ГИ САНКЦИОНИРАШЕ ШЕФОВИТЕ НА ЗАТВОРИТЕ КАДЕ ПОЧИНА НАВАЛНИ: Шест лица добиваат забрана за влез