06 Декември, 2022
0.0230

Украинците претресуваат манастир во Киев и бараат оружје

Објавено во: Свет 22 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Украинските служби во манастир во Киев ги бараат агентите на Кремљ. Претресуваат свештеници и бараат оружје. 

Безбедносните служби веруваат дека во просториите на Лавра може да има руски саботери и оружје. Проверуваат дали свештениците се вмешани во „незаконски активности на штета на државниот суверенитет на Украина“.

Како што пренесува РТ Балкан верниците, наводно, пееле песна што ја „слави Русија“ на литургија во Киевско-Печерската лавра, додека нејзиниот свештеник бил суспендиран.

Службата објави дека „мерките се насочени кон спречување на храмот да се претвори во „ќелија на рускиот свет“.

Синодот на непризнатата православна украинска црква УПЦ во мај најави создавање на верска организација за која сака да добие еден од храмовите на Лаврата. Се смета дека УПЦ се обидува да ја заземе киевско-печерската лавра.

Нападите на Руската православна црква во Украина се чести, а вооружени украински екстремисти заземаат помали цркви во внатрешноста. 

Се споменува дека е можно Русија наскоро да мобилизира уште 700.000 војници. Руската инвазија на Украина почна на 24 февруари. 

фото Твитер

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Мета се заканува дека ќе ги отстрани вестите од социјалните мрежи поради американски закон

Мета се заканува дека ќе ги отстрани вестите од социјалните мрежи поради американски закон

ДО ЕДНА ГОДИНА ЗАТВОР ЗА ВОНБРАЧЕН СЕКС: Индонезија донесе ваков закон, важи и за странците

ДО ЕДНА ГОДИНА ЗАТВОР ЗА ВОНБРАЧЕН СЕКС: Индонезија донесе ваков закон, важи и за странците

„БЕШЕ ПОСЕБНА, ТЕ САКАМ КИРСТИ“: Џон Траволта се прости од актерката која не се избори со ракот

„БЕШЕ ПОСЕБНА, ТЕ САКАМ КИРСТИ“: Џон Траволта се прости од актерката која не се избори со ракот

Путин: Трансформацијата на светскиот поредок започна

Путин: Трансформацијата на светскиот поредок започна

Нов земјотрес во Индонезија, удар со јачина од 6,2 степени ги погоди Бали и Јава

Нов земјотрес во Индонезија, удар со јачина од 6,2 степени ги погоди Бали и Јава

РУСИТЕ НЕ ЈА ДАВААТ ЗАПОРОЖЈЕ НА НИКАКВА „ТРЕТА СТРАНА“ - Захарова вели дека не може да се очекува нивно повлекување

РУСИТЕ НЕ ЈА ДАВААТ ЗАПОРОЖЈЕ НА НИКАКВА „ТРЕТА СТРАНА“ - Захарова вели дека не може да се очекува нивно повлекување

Во руски воздушни бази далеку од фронтот имаше експлозии, не е познато дали Украина поседува ваква муниција

Во руски воздушни бази далеку од фронтот имаше експлозии, не е познато дали Украина поседува ваква муниција

Mоже ли Макрон да ја запре војната во Украина?

Mоже ли Макрон да ја запре војната во Украина?

Meркел вели дека Путин пред повеќе години можел да ја прегази Украина

Meркел вели дека Путин пред повеќе години можел да ја прегази Украина