20 Јули, 2024
0.0248

Унгарија сака да ја напушти ЕУ?

Објавено во: Свет 22 Август, 2021

Добивај вести на Viber

Во Унгарија за прв пат многу се зборува за напуштање на ЕУ. 

Унгарскиот весник Маѓар Немзет („Унгарска нација“), пишува на оваа тема. 

„Време е да зборуваме за Хуксит“, ја наслови Маѓар Немзет германската верзија на статијата. Тоа одекна како бомба: го објавија речиси сите големи медиуми, политичарите од опозицијата беа згрозени и многу коментатори изразија загриженост.

„Конечно, мора сериозно да размислиме за можен излез од сојузот на држави што крвари од илјада рани, покажува империјални симптоми и се однесува со презир и ароганција кон источноевропските членки. Додека Западот веќе свесно го крши христијанскиот морал и светски поредок и наместо тоа најавува изградба на космополитско, безлично светско општество, кое се потпира на безгранична самозадоволство и самоуништување на поединецот, ние Унгарците, Полјаците и Централна Европа цврсто се придржуваме кон милениумот културни и верски темели“.“, пишува весникот. 

Написот е напишан од политикологот Тамас Фриц, познат по своите радикални позиции десно. Тој е водечки член на важни организации блиски до премиерот Виктор Орбан, како што е Форумот за граѓанска асоцијација. 

Можеби ќе ве интересира

Остра реакција на Борел на одлуката на израелскиот парламент: Нема да ги признаеме промените на границите од 1967 година

Остра реакција на Борел на одлуката на израелскиот парламент: Нема да ги признаеме промените на границите од 1967 година

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ПРЕТПЛАТНИЦИ - новите пакети на Нетфликс дадоа резултати

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ПРЕТПЛАТНИЦИ - новите пакети на Нетфликс дадоа резултати

МНОГУМИНА ПРАШУВААТ ЗОШТО МЕЛАНИЈА НЕ ОДРЖА ГОВОР - на републиканската конвенција прекршена децениската традиција

МНОГУМИНА ПРАШУВААТ ЗОШТО МЕЛАНИЈА НЕ ОДРЖА ГОВОР - на републиканската конвенција прекршена децениската традиција

НАЈДОА РЕШЕНИЕ И ЗА ОВОЈ ПРОБЛЕМ: На аеродромот во Делхи се користат табли, падот на технологијата не смее да ги закочи

НАЈДОА РЕШЕНИЕ И ЗА ОВОЈ ПРОБЛЕМ: На аеродромот во Делхи се користат табли, падот на технологијата не смее да ги закочи

ОВА Е ВИНОВНИКОТ ЗА ГЛОБАЛНИОТ ПАД НА КОМПЈУТЕРСКИОТ СИСТЕМ: Сам се јави, а еве што вели

ОВА Е ВИНОВНИКОТ ЗА ГЛОБАЛНИОТ ПАД НА КОМПЈУТЕРСКИОТ СИСТЕМ: Сам се јави, а еве што вели

„ЌЕ ОСТАНЕ ИЛИ ЌЕ СЕ ОТКАЖЕ ОД ПРЕТСЕДАТЕЛСКАТА ТРКА“: Кандидатурата на Бајден пред голем тест

„ЌЕ ОСТАНЕ ИЛИ ЌЕ СЕ ОТКАЖЕ ОД ПРЕТСЕДАТЕЛСКАТА ТРКА“: Кандидатурата на Бајден пред голем тест

И ТРАМП И ФИЦО БЕА НАПАДНАТИ ЗАТОА ШТО СЕ ПРОТИВАТ НА ВОЈНАТА: Орбан за атентатите на американскиот претседател и словачкиот премиер

И ТРАМП И ФИЦО БЕА НАПАДНАТИ ЗАТОА ШТО СЕ ПРОТИВАТ НА ВОЈНАТА: Орбан за атентатите на американскиот претседател и словачкиот премиер

ДЕНОТ-Д ЗА ФОН ДЕР ЛАЈЕН: Го објави големиот план за Европа и го нападна Орбан

ДЕНОТ-Д ЗА ФОН ДЕР ЛАЈЕН: Го објави големиот план за Европа и го нападна Орбан

(ВИДЕО И ФОТО) КОЈА Е ЛАРА ТРАМП? Новата моќна фигура на републиканците

(ВИДЕО И ФОТО) КОЈА Е ЛАРА ТРАМП? Новата моќна фигура на републиканците