20 Јуни, 2024
0.0386

УШТЕ ЕДНА ГОЛЕМА ИНФОРМАЦИЈА ЗА ЛИДЛ ВО МАКЕДОНИЈА: Планира да вработи 150 работници во нова инвестиција вредна 80 милиони евра

Објавено во: Економија, Македонија 20 Мај, 2024

Добивај вести на Viber


Во октомври 2023 година, компанијата започна проект за промоција на македонски традиционални производи, како ајвар, пастмајлија, ...

Над 130 македонски компании се сретнаа со германскиот трговски синџир Лидл за можностите за соработка во однос на изградбата на логистичко-дистрибутивен центар во Куманово.

Во соопштението за медиумите, компанијата соопшти дека ваквата соработка со локалните компании е една од нивните фундаментални појдовни точки во секоја земја каде што тие работат.

Менаџерот за набавки во Лидл- Македонија, Стефан Георгиев, вели дека основната идеја на Лидл во секоја земја во која работи е развој на локални производствени капацитети и заеднички раст и развој со локални партнери.

Иако Лидл - Македонија се уште не е целосно оперативен, Георгиев наведува дека процесот веќе функционира. Во октомври 2023 година, компанијата започна проект за промоција на македонски традиционални производи, како што се ајвар, пастмајлија, ориз одгледуван во Кочани, јагнешко месо и слично во Лидл Србија и Лидл Бугарија.

„Извозот што ќе се реализира преку Лидл - Македонија до крајот на 2024 година само во овие две земји ќе изнесува повеќе од 2 милиони евра или четири пати повеќе во споредба со претходната година. Македонското овошје и зеленчук веќе се достапни за потрошувачите во Србија, Бугарија, Романија, Полска, Чешка, Словачка и Германија, а од април 2023 година до март 2024 година се извезени повеќе од 3.600 кутии овошје и зеленчук.

Само овој извоз ќе достигне 4.500 гајби во 2024 година, со помош на нашите домашни добавувачи. Овие примери и резултати се наша мотивација и движечка сила за понатамошен успех“, вели Георгиев.

Во јануари 2024 година, Лидл започна со изградба на логистичко-дистрибутивен центар во индустриската зона Речица во Куманово. Инвестицијата е вредна 80 милиони евра, а се очекува да се отворат повеќе од 150 работни места.

Пословни.хр

Можеби ќе ве интересира

СЛОВЕНИЈА ВО ВРЕМЕТО НА НЕЗАВИСНОСТА И ДЕНЕС: Нивниот БДП сега е шестпати поголем

СЛОВЕНИЈА ВО ВРЕМЕТО НА НЕЗАВИСНОСТА И ДЕНЕС: Нивниот БДП сега е шестпати поголем

„МИСЛИШ ЛИ ДЕКА СУМ ЛУД“ - прашање поради кое вреди да се чита за Илон Маск

„МИСЛИШ ЛИ ДЕКА СУМ ЛУД“ - прашање поради кое вреди да се чита за Илон Маск

АКО Е ЗА НАША УТЕХА, ЛЕБОТ ПОСКАПЕ И ВО СРБИЈА - образложението е исто: Повисока цена на суровината

АКО Е ЗА НАША УТЕХА, ЛЕБОТ ПОСКАПЕ И ВО СРБИЈА - образложението е исто: Повисока цена на суровината

Мицкоски поднесе законски измени за да не поскапи струјата во првиот и вториот блок

Мицкоски поднесе законски измени за да не поскапи струјата во првиот и вториот блок

МИНИМУМ ИЛЈАДА ЕВРА ЗА ПРЕЖИВУВАЊЕ: Рипна износот на синдикалната кошница за само еден месец, еве колкава е таа за јуни

МИНИМУМ ИЛЈАДА ЕВРА ЗА ПРЕЖИВУВАЊЕ: Рипна износот на синдикалната кошница за само еден месец, еве колкава е таа за јуни

ЕВРОПСКА КОМИСИЈА ВОВЕДУВА ЦАРИНИ ЗА ЈАЈЦА И ОВЕС ОД УКРАИНА - веќе е достигнат лимитот

ЕВРОПСКА КОМИСИЈА ВОВЕДУВА ЦАРИНИ ЗА ЈАЈЦА И ОВЕС ОД УКРАИНА - веќе е достигнат лимитот

МТЕЛ ПРЕГОВАРА ЗА КУПУВАЊЕ НА ЛАЈКАМОБАЈЛ - фирмата ќерка на српски Телеком сака да го шири деловното работење на македонскиот пазар

МТЕЛ ПРЕГОВАРА ЗА КУПУВАЊЕ НА ЛАЈКАМОБАЈЛ - фирмата ќерка на српски Телеком сака да го шири деловното работење на македонскиот пазар

ФАКТОР АНАЛИЗА: Само модата никогаш не излегува од мода! Кои се омилените модни продавници во кои лани потрошивме над 134 милиони евра?

ФАКТОР АНАЛИЗА: Само модата никогаш не излегува од мода! Кои се омилените модни продавници во кои лани потрошивме над 134 милиони евра?

Кина ги зголемува напорите да го изгради Шангај во силен меѓународен финансиски центар

Кина ги зголемува напорите да го изгради Шангај во силен меѓународен финансиски центар