02 Јуни, 2023
0.0242

УШТЕ НЕ ПОЧНАТА, ПРОПАЃА СЕЗОНАТА? Летувањето во Црна Гора поскапо за 30 проценти- капацитетите скоро празни

Објавено во: Економија 25 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Владата со месеци најавува рекордна туристичка сезона. Никогаш повеќе туристи во предсезоната, велат оттаму, а  сепак, во Здружението на издавачи на приватно сместување, не го делат овој оптимизам.

Како што велат, за резервација за летниот шпиц сѐ уште е рано, становите, собите и апартманите во моментов се празни, а поради инфлацијата и сè што таа влече, цените мораа да се зголемат до 30 проценти, па затоа останува да се види што сѐ ќе влијае на успехот во сезоната.

Од Здружението велат дека капацитетите во моментов се скоро празни. Според претседателот на Здружението на Бранко Џогановиќ, главната причина е што хотелите во предсезоната се со цени скоро во истиот ранг со прицатното сместување, а гостите во тој случај се одлучуваат за хотел. Различна ќе биде ситуацијата, вели тој, кога во шпицот на сезоната хотелите ќе ги зголемат цените на неговите услуги.

„Сè уште не знаеме што можеме да очекуваме од ова лето, но не сме многу сигурни. Приватните понудувачи на сместување сѐ уште се погодени од пандемијата, а сега имаме  ситуација со рекордна инфлација и ние сме принудени да ги зголемуваме цените. Апартманите ќе бидат поскапи ова лето за 10 до 30 проценти во споредба со лани “, изјави тој.

 Тековните цени на становите се движат околу 25-30 евра, а во наредните три месеци ќе бидат двојно повеќе.

Хотелиерите информираат дека ги покачиле цените за 10 проценти, и не можат да ги качат повеќе, бидејќи веќе имаат резервации по тие цени.

Според податоците, Будва, каде има околу 140 хотели, во главната туристичка сезона, просечната цена по лице во хотел со три sвезди ќе биде од 28 до 46 евра, а во категориите со повеќе ѕвезди од 37 до 140 евра. Ноќевање со појадок во хотели со пет sвезди ќе чинат 160 до 270 евра по човек.

Можеби ќе ве интересира

ХАЈРЕДИНИ МУ РЕПЛИЦИРАШЕ НА БЕСИМИ - Поддршката за струјата ја плаќаат граѓаните

ХАЈРЕДИНИ МУ РЕПЛИЦИРАШЕ НА БЕСИМИ - Поддршката за струјата ја плаќаат граѓаните

Посетата на Кина го врати Илон Маск на првото место на листата најбогати во светот

Посетата на Кина го врати Илон Маск на првото место на листата најбогати во светот

Бектеши најави колкаво поскапување на струјата се очекува

Бектеши најави колкаво поскапување на струјата се очекува

Бесими: Во преговори сме со американска државна банка да го финансира проектот на „Бехтел и Енка“

Бесими: Во преговори сме со американска државна банка да го финансира проектот на „Бехтел и Енка“

Бојан Маричиќ: ЕУ по втор пат прашува за „Бехтел и Енка“

Бојан Маричиќ: ЕУ по втор пат прашува за „Бехтел и Енка“

Поголемиот буџет донесе рекордни исплати за политичките партии

Поголемиот буџет донесе рекордни исплати за политичките партии

ОД ЕДНА ЕВРОПСКА ЗЕМЈА „ИЗВИРА“ ЛИТИУМ: Ќе отвораат рудници и ќе се зголемува производството на електрични возила

ОД ЕДНА ЕВРОПСКА ЗЕМЈА „ИЗВИРА“ ЛИТИУМ: Ќе отвораат рудници и ќе се зголемува производството на електрични возила

ПАДНА ЦЕНАТА НА НАФТАТА НА СВЕТСКИТЕ БЕРЗИ: Загрижувачките вести од Кина го „срушија“ барелот

ПАДНА ЦЕНАТА НА НАФТАТА НА СВЕТСКИТЕ БЕРЗИ: Загрижувачките вести од Кина го „срушија“ барелот

ПАДНАА ИНДЕКСИТЕ НА ВОЛСТРИТ: Инвеститорите стравуваат од зголемување на каматните стапки

ПАДНАА ИНДЕКСИТЕ НА ВОЛСТРИТ: Инвеститорите стравуваат од зголемување на каматните стапки