20 Јуни, 2024
0.0283

УТРО ПО НЕВРЕМЕТО ВО СРБИЈА: Отстранети се последиците, се проценува штета

Објавено во: Балкан 22 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Се отстрануваат последиците од силното невреме што вчера ја зафати Србија. Едно лице загина во Сомбор кога дрво паднало врз возилото во кое таа била.

Пожарот што избувна во дворот на зградата на ЕПС во Нови Сад е изгаснат, поради што дел од градот остана без струја.

Пожарникарите и спасувачите евакуирале пет лица и едно бебе. Во Пожега се излеаја поројни потоци. Во Нови Пазар е прогласена вонредна состојба.

Нови Пазар, реките се повлекоа во коритата

Поради невремето во Нови Пазар е прогласена вонредна состојба. Реките Рашка, Јошаница и Трнавица на повеќе места се излеале, но тие се повлекле во коритата. Во моментов Трнавица е за два метри понизок од вчерашниот водостој, кој беше предизвикан од невремето. Најмногу неволји направила синоќа.

Целата расположлива механизација се уште е на терен, а од Секторот за вонредни состојби велат дека штетите се големи, но граѓаните штетата можат да ја пријават на бројот 1985. Доколку повторно нема дожд, се очекува реките да останат во нивните кревети.

За време на несреќата немало закани по животот на луѓето, но дваесет пати интервенирале пожарникари и спасувачи. Поради неможноста дождовната канализација да ја прими целата вода, поплавени се главните улици во градот, а водата навлегла во бројни куќи и кафеани.

Податоците од метеоролошка станица велат дека за еден час во Нови Пазар на некои места наврнале 65 литри дожд. Рашка река се излеа во Јерка и Поштање поплавувајќи големи површини со ниви и градини.

Во тек е состанокот на Штабот за вонредни ситуации, па се очекуваат нови информации од надлежните.

Се проценуваат штетите во регионот на Ужице

За време на вчерашното невреме, во регионот на Ужице наврнаа близу 40 литри дожд на метар квадратен, па атмосферските одводи не можеа да ја прифатат целата вода.

Имаше и одрони, оштетувања на патната инфраструктура, а недостигаше и струја.

Иако противградобијниот центар функционираше со неколку противградни станици, штети имаше и на земјоделските култури. Денеска се очекува проценка на штетите.

Се излеаја реките Рашка и Трнавица, по што беа поплавени неколку домаќинства

Вчера на целата територија на градот Нови Пазар е прогласена вонредна состојба поради штетите предизвикани при силното невреме пропратено со врнежи од дожд и голем град што со часови непрекинато паѓаше во тој град.

На места се излеаа реките Рашка и Трнавица, а поплавени се и неколку домаќинства.

Механизацијата е на терен и синоќа екипите на Штабот за вонредни ситуации дежураа на најкритичните локации.

Извор: Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

ВО ХРВАТСКА ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА Е 1.323 ЕВРА - еве во која дејност се заработува близу 2.500 евра

ВО ХРВАТСКА ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА Е 1.323 ЕВРА - еве во која дејност се заработува близу 2.500 евра

ЕКСПЛОДИРА БОМБА ВО ЦЕТИЊЕ: едно лице загина, неколкумина се повредени во близина на Спортскиот центар!

ЕКСПЛОДИРА БОМБА ВО ЦЕТИЊЕ: едно лице загина, неколкумина се повредени во близина на Спортскиот центар!

ЗА ВО ГРЦИЈА ВИ СЕ ПОТРЕБНИ „ДЕБЕЛИ“ ПАРИЧНИЦИ: За лежалка и чадор и до 15 евра!

ЗА ВО ГРЦИЈА ВИ СЕ ПОТРЕБНИ „ДЕБЕЛИ“ ПАРИЧНИЦИ: За лежалка и чадор и до 15 евра!

(ВИДЕО) СЕ ЕВАКУИРААТ ДВЕ НАСЕЛБИ: Пожарот зафати предградие на Атина

(ВИДЕО) СЕ ЕВАКУИРААТ ДВЕ НАСЕЛБИ: Пожарот зафати предградие на Атина

ГРЧКИ МИНИСТЕР: Европа треба да биде отворена за децата од Газа

ГРЧКИ МИНИСТЕР: Европа треба да биде отворена за децата од Газа

САХАРСКИ ПЕСОК ВО ХРВАТСКА: Еве како изгледаше

САХАРСКИ ПЕСОК ВО ХРВАТСКА: Еве како изгледаше

ЦЕЛА ЕВРОПА „ГОРИ“: Турција руши рекорди, Грција имплементираше мерки, а Македонија во портокалова фаза

ЦЕЛА ЕВРОПА „ГОРИ“: Турција руши рекорди, Грција имплементираше мерки, а Македонија во портокалова фаза

ГРЦИЈА ДОБИ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: „Ако сакате да ги задржите туристите, мора да го направите ова, потребни се итни реформи“

ГРЦИЈА ДОБИ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: „Ако сакате да ги задржите туристите, мора да го направите ова, потребни се итни реформи“

УСПЕХ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА: Табла која содржи македонски јазик ќе биде поставена во Тирана

УСПЕХ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА: Табла која содржи македонски јазик ќе биде поставена во Тирана