07 Март, 2021
0.0302

Вакцината на Фајзер/БионТек го запира новиот британски вид на корона вирус

Објавено во: Свет 20 Јануари, 2021

Вакцината против корона вирусот, развиена од Фајзер/Бион Тек, веројатно ќе биде ефикасна и против новиот вид кој за прв пат беше откриен во Велика Британија. Ова го покажуваат резултатите од лабораториските тестови на двете компании, пишува денеска „Фајненшл тајмс“. 

Варијантата, позната како Б.1.1.7, има голем број мутации кои предизвикуваат загриженост дека може да ја заобиколи заштитата изградена од вакцините. Но, истражувачите од седиштето на БионТек во Мајнц откриле дека новите мутации биле неутрализирани со антитела во крвта на 16 пациенти кои примиле вакцина во претходните клинички испитувања. Половина од нив се постари од 55 години.

Студијата сè уште не е објавена во журнал. Компаниите забележуваат дека не постои значајна биолошка разлика во неутрализацијата помеѓу резултатите од лабораториските тестови на новата мутација и откриениот вид ма корона вирус во Кина во јануари 2020 година. Но, авторите истакнаа дека продолжуваат да ги следат значителните промени во Сарс-Ков-2. 

Ова е прв тест од ваков вид спроведен од самиот производител на вакцини, додека компаниите брзаат да видат дали нивните вакцини се ефикаснии и против новиот вид. На почетокот на овој месец, Фајзер и истражувачите од Универзитетот во Тексас веќе испитаа една од многуте загрижувачки промени во новиот вид, што се појави во Велика Британија и Јужна Африка. Модерна и Оксфорд/АстраЗенека објавија дека очекуваат нивните вакцини да обезбедат заштита од мутацијата Б.1.1.7.


Можеби ќе ве интересира

ШТО И СЕ СЛУЧИ НА СЛОВАЧКА - болните мораат да ги носат во Полска и Германија, стапката на смртност е највисока во светот

ШТО И СЕ СЛУЧИ НА СЛОВАЧКА - болните мораат да ги носат во Полска и Германија, стапката на смртност е највисока во светот

РЕЗУЛТАТИТЕ СЕ ОХРАБРУВАЧКИ: Компанијата Мерк работи на орален лек против ковид 19

РЕЗУЛТАТИТЕ СЕ ОХРАБРУВАЧКИ: Компанијата Мерк работи на орален лек против ковид 19

Холандски весници: Руски и кинески хакери ја нападнаа Европската агенција за лекови

Холандски весници: Руски и кинески хакери ја нападнаа Европската агенција за лекови

ИМАТЕ ЛИ 500 ДОЛАРИ - повелете да си купите вакцина на црниот пазар

ИМАТЕ ЛИ 500 ДОЛАРИ - повелете да си купите вакцина на црниот пазар

ЈА ДОНЕСОВ ФОТОГРАФИЈАТА БИДЕЈЌИ СУМ ГОРД НА НЕГО - аргентински градоначалник се вакцинираше со слика на Путин

ЈА ДОНЕСОВ ФОТОГРАФИЈАТА БИДЕЈЌИ СУМ ГОРД НА НЕГО - аргентински градоначалник се вакцинираше со слика на Путин

РАДИОАКТИВНА ПРАШИНА СТИГНА ВО ЕВРОПА - 60 години по тестот на атомската бомба дојде како бумеранг

РАДИОАКТИВНА ПРАШИНА СТИГНА ВО ЕВРОПА - 60 години по тестот на атомската бомба дојде како бумеранг

НЕ Е ТОЧНО ДЕКА НАЈЛОШОТО ПОМИНА - СЗО вели дека уште не е време за опуштање

НЕ Е ТОЧНО ДЕКА НАЈЛОШОТО ПОМИНА - СЗО вели дека уште не е време за опуштање

КОНЦЕРТ ЗА ВАКЦИНИРАНИТЕ - како Израел слави што ја добива битката против ковид 19

КОНЦЕРТ ЗА ВАКЦИНИРАНИТЕ - како Израел слави што ја добива битката против ковид 19

Дури кон средината на март СЗО ќе објави податоци за потеклото на коронавирусот

Дури кон средината на март СЗО ќе објави податоци за потеклото на коронавирусот