15 Август, 2020
0.0414

ВАЖИ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ: Во Косово влез само со негативен корона тест

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 13 Јули, 2020

Македонските граѓани во Косово ќе можат да патуваат со негативен корона тест. 

Граѓаните на Македонија, БиХ и Црна Гора од утре ќе треба да достават негативен ПЦР-тест, и тоа само доколку имаат дозвола за престој или имаат закажано лекување на Косово, објавија косовските медиуми.

Косовската влада ќе бара од граѓаните на Македонија, Босна и Херцеговина и Црна Гора негативен ПЦР-тест не постар од 72 часа. 

Оние што ќе слетаат на аеродромот „Адем Јашари“ ќе бидат ослободени од ова правило доколку потпишат изјава дека ќе го напуштат Косово во рок од 3 часа. 

Ниту патниците во транзит на аеродромот „Адем Јашари“ нема да мора да имаат негативен ПЦР-тест.

Камионите и патничките автомобили во транзит исто така не мора да имаат негативен тест, но ќе мора да потпишат изјава дека ќе го напуштат Косово во наредните 5 часа.

Акредитираните дипломати и членовите на нивните семејства исто така се ослободени од обврската да достават негативен ПЦР-тест.

Македонија минатата недела воведе задолжителен ПЦР-тест за влез на државјани на Косово, Србија, Црна Гора и БиХ.

Во регионот расте бројот на заразени од коронавирусот. 

Деновиве во Косово на дневна основа имаше и над 200 заразени. 

Земјите од Балканот никако да ги стабилизираат новите високи бројки на новозаразени од Ковид -19. 

Во Македонија денес има нови 88 заразени. 

Можеби ќе ве интересира

Емилија конечно го гушна своето чедо: По кардиохируршката операција во „Аџибадем Систина“ предвреме родениот Василиј си замина дома

Емилија конечно го гушна своето чедо: По кардиохируршката операција во „Аџибадем Систина“ предвреме родениот Василиј си замина дома

„Медена земја“ денеска на турската национана телевизија

„Медена земја“ денеска на турската национана телевизија

Повикан во полиција малолетник кој палел шума и се снимал на „Тик-Ток“

Повикан во полиција малолетник кој палел шума и се снимал на „Тик-Ток“

Комората на психолози е за онлајн настава

Комората на психолози е за онлајн настава

Таравари: Има договор за Влада, сега се прави само театар

Таравари: Има договор за Влада, сега се прави само театар

Адвокатот Спасе Скорниев ќе тужи затоа што полицаец му ја пцуел сестрата што работи во Влада

Адвокатот Спасе Скорниев ќе тужи затоа што полицаец му ја пцуел сестрата што работи во Влада

Љупчо Николовски и Артан Груби главни „ѕвезди“ во преговорите викендов

Љупчо Николовски и Артан Груби главни „ѕвезди“ во преговорите викендов

Од денеска Македонците со тестови во Црна Гора и Србија

Од денеска Македонците со тестови во Црна Гора и Србија

Ќе се пролонгира почетокот на учебната година најмалку до средината на септември

Ќе се пролонгира почетокот на учебната година најмалку до средината на септември