13 Април, 2024
0.0268

ВЕЌЕ БАРААТ РАБОТНИЦИ ЗА ЛЕТНАТА СЕЗОНА ВО РЕГИОНОТ: Собарките, келнерите и готвачите можат да заработат и до 2.500 евра!

Објавено во: Финансии, Балкан 22 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Иако е само средината на февруари и има уште многу време до летната сезона, работодавачите во државите во нашата област веќе почнаа да подготвуваат и собираат работници - бидејќи да се има добар и искусен работник е многу важен за бизнисот, па затоа работодавците гледаат напред.

Засега најбаран кадар има во угостителството и тоа на дестинации каде што секогаш се потребни работници во текот на туристичката сезона - Хрватска, Црна Гора и Грција,но се бараат и работници од други профили, пред се градежни професии, трговци, пишува новосадски Дневник.

Условите што ги нудат работодавците се многу слични, па така, речиси без разлика, на работниците им се обезбедува сместување и храна во текот на сезоната, како и се што е потребно за легално работење на работниците од Србија - дозвола за работа и престој. Заработката варира во зависност од видот на извршената работа, работното време, земјата на работа...

Најголем дел од нив се во угостителството, за работа во Хрватска, потоа следуваат понуди за вработување во Црна Гора и Грција, а во оваа индустрија има понуда за работа и во Германија.

- Побарувачката за сезонска работна сила годинава почна малку порано од вообичаеното бидејќи католичкиот Велигден е веќе на крајот на март и се очекува веќе тогаш да има гости на морските дестинации - велат експертите. Секако, најбараниот кадар е во угостителството - готвачи, помошници готвачи, мајстори за скара, пица мајстори, камери, келнери...

Според нив, условите за вработување на работници од Србија во Хрватска од минатата година се поедноставни, а дозволите за работа и престој полесно и побрзо се добиваат, така што во просек се се прави за не повеќе од 10 дена. Кога станува збор за заработката за претстојната летна сезона, нашиот соговорник вели дека тие се нешто повеќе од лани.

- Заработката е зголемена во однос на минатата летна сезона, па во оваа земја готвачите можат да заработат од 2.000 до околу 2.200 евра, па дури и до 2.500 евра, мајсторите за пица и скара заработуваат околу 1.500 евра, асистентите во кујна од 1.000 до 1.300 евра, собарките 1.200 евра, а платата на келнерите зависи од договорот и почнува од 1.000 евра, плус бакшиш - нагласуваат познавачите.

Посочуваат дека и во Црна Гора се потребни угостителски работници и напоменува дека платите во таа земја се нешто помали отколку во Хрватска, а условите за работа се слични.

- Се зголемува побарувачката за работници во Грција, каде исто како и во Хрватска, од годинава полесно се добиваат дозволи за престој и работа за сезонски вработувања. Грција главно бара персонал за работа во луксузни хотели, на југот на земјата - Атина, островите... Платите и условите за работа се слични на оние во Хрватска, а заедно со соодветните квалификации, познавање на јазици е и се бара, вклучително и англиски - велат тие.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Благодарение на него Норвежаните знаат каде им се парите

(ВИДЕО) Благодарение на него Норвежаните знаат каде им се парите

ГРЦИЈА НУДИ БЕСПЛАТЕН ОДМОР ЗА 25.000 ТУРИСТИ: Внимавајте на условите, а еве ги деталите

ГРЦИЈА НУДИ БЕСПЛАТЕН ОДМОР ЗА 25.000 ТУРИСТИ: Внимавајте на условите, а еве ги деталите

ДЕТАЛЕН ПРЕГЛЕД НА ЦЕНИТЕ НА ГОРИВОТО ВО РЕГИОНОТ: Македонија и Бугарија имаат најевтини цени според српските медиуми

ДЕТАЛЕН ПРЕГЛЕД НА ЦЕНИТЕ НА ГОРИВОТО ВО РЕГИОНОТ: Македонија и Бугарија имаат најевтини цени според српските медиуми

ВАНКОВСКА КАЖА КОЛКУ ПАРИ ТРОШИ ЗА КАМПАЊАТА: „Дал кој колку можел, 209, 500, 1.000 денари“

ВАНКОВСКА КАЖА КОЛКУ ПАРИ ТРОШИ ЗА КАМПАЊАТА: „Дал кој колку можел, 209, 500, 1.000 денари“

ВРТОГЛАВ ВЕЛИГДЕНСКИ РАСТ НА ЦЕНИТЕ ВО ГРЦИЈА: Апартманите поскапи од луксузни хотели, одат и до илјада евра!

ВРТОГЛАВ ВЕЛИГДЕНСКИ РАСТ НА ЦЕНИТЕ ВО ГРЦИЈА: Апартманите поскапи од луксузни хотели, одат и до илјада евра!

ЕВЕ КАДЕ САКААТ НАЈМНОГУ ДА РАБОТАТ СЕЗОНЦИТЕ: Оваа компанија е прв избор

ЕВЕ КАДЕ САКААТ НАЈМНОГУ ДА РАБОТАТ СЕЗОНЦИТЕ: Оваа компанија е прв избор

СМРТНА КАЗНА ЗА ВИЕТНАМСКА МИЛИЈАРДЕРКА: Која е Труонг Ми Лан, која си присвои земени заеми во висина од 44 милијарди долари?

СМРТНА КАЗНА ЗА ВИЕТНАМСКА МИЛИЈАРДЕРКА: Која е Труонг Ми Лан, која си присвои земени заеми во висина од 44 милијарди долари?

„ПРВОТО НАМАЛУВАЊЕ НА КАМАТИТЕ НА ЕЦБ НАЈВЕРОЈАТНО ЌЕ СЕ СЛУЧИ ВО ЈУНИ“ - најнови коментари и прогнози на „Генерали инвестментс“

„ПРВОТО НАМАЛУВАЊЕ НА КАМАТИТЕ НА ЕЦБ НАЈВЕРОЈАТНО ЌЕ СЕ СЛУЧИ ВО ЈУНИ“ - најнови коментари и прогнози на „Генерали инвестментс“

ТОНИ СТОЈАНОВСКИ ОД СТОПАНСКА БАНКА СКОПЈЕ УШТЕ ЧЕТИРИ ГОДИНИ НА ЧЕЛО - Берзата ги реизбра членовите на Бордот на директори

ТОНИ СТОЈАНОВСКИ ОД СТОПАНСКА БАНКА СКОПЈЕ УШТЕ ЧЕТИРИ ГОДИНИ НА ЧЕЛО - Берзата ги реизбра членовите на Бордот на директори