27 Мај, 2024
0.0240

ВЕЌЕ ПЕТТИ ДЕН МЕ БОЛИ, ИСПУШТА ОТРОВ ОД КОЈ СЕ ПАЃА ВО НЕСВЕСТ - српски туристи во Грција повторно ја видоа рибата змеј

Објавено во: Балкан 17 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

По пожари, бури, смртоносни плажи, српските туристи во Грција сега наидоа на отровна риба, таканаречената змеј риба.

Српски турист објави предупредување за рибата змеј на фејсбук групата Грчка инфо, во популарното летувалиште, островот Тасос.

Предупредување за отровната „риба змеј“ во Тасос, Грција

- Две парчиња! „Змеј риба“ во близина на плажата Нотос на Тасос. Внимавајте и не бидете боси – стои во неговата објава.

Тој особено нагласи дека е опасно да се гази на грбната перка на оваа риба, бидејќи потоа испушта силен отров, кој делува како невротоксин на телото. Односно, во тој случај нејзиниот убод доведува до силна болка, оток, а може да се јават главоболки, гадење, болка во пределот на срцето и чувство на задушување или отежнато дишење.

Како изгледа средбата со рибата змеј?

Во коментарите на оваа објава влегоа туристи од Србија и ги опишаа своите непријатни искуства со оваа риба!

„Пред неколку години ја згазнав на Олимписката плажа, многу лошо искуство. Испушти многу силен отров што доведе до онесвестување. Веднаш по убодот одете кај докторот кој дава инјекција на местото на убод, односно во стапалото“, стои во коментарот.

„И лани нагазнав една во Паралија. Болката е неподнослива! Сега без патики не влегуваме во вода“, вели друга туристка од Србија.

„Веќе петти ден ме боли ногата затоа што згазнав риба-змеј. Болката беше страшна, а се уште е...“

„Треба да внимаваш, во Хрватска е риба-пајак, во Црна Гора ја викаат мила. Мојот 15-годишен син имаше лошо искуство на Јадранот. Го искаса додека ја симнуваше од јадицата, Не знам дека е таа риба... Отокот беше страшен, болката беше неподнослива, веднаш моравме да одиме во итната медицинска помош во Макарска, но никому не му се повтори. Никогаш нема да го заборавам тој страв. Прочитав дека Рибарите сами си ги отсекувале прстите од мачните болки, ако биле далеку од брегот, бидејќи болката била неподнослива“, напиша овој загрижен родител.

Фото: Фејсбук Грчка инфо

Можеби ќе ве интересира

СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА НАВИСТИНА ГО НАЛУТИ МИЦОТАКИС, ТОЈ НЕ ПРЕСТАНУВА СО НЕГАТИВНИ ИЗЈАВИ: „Предупредив дека Преспанскиот договор им дава националност и јазик на соседите“

СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА НАВИСТИНА ГО НАЛУТИ МИЦОТАКИС, ТОЈ НЕ ПРЕСТАНУВА СО НЕГАТИВНИ ИЗЈАВИ: „Предупредив дека Преспанскиот договор им дава националност и јазик на соседите“

СЕГА Е ЛИВАДА, А ЌЕ НИКНЕ ФАБРИКА КОЈА ЌЕ ВРАБОТИ 800 ЛУЃЕ - Чачак станува еден од најголемите стопански центри во Србија

СЕГА Е ЛИВАДА, А ЌЕ НИКНЕ ФАБРИКА КОЈА ЌЕ ВРАБОТИ 800 ЛУЃЕ - Чачак станува еден од најголемите стопански центри во Србија

ВО ОПАТИЈА ПРОСЕЧНА ЦЕНА НА КВАДРАТ 5.140 ЕВРА, А ВО ПОРЕЧ 3.671 - еве, пак, во кои хрватски градови паѓаат цените на становите

ВО ОПАТИЈА ПРОСЕЧНА ЦЕНА НА КВАДРАТ 5.140 ЕВРА, А ВО ПОРЕЧ 3.671 - еве, пак, во кои хрватски градови паѓаат цените на становите

ГОЛЕМ НАВИВАЧКИ КОНФЛИКТ ВО БЕРЛИН, СЕ ТЕПАА ГРЦИ СО ПАЛКИ И ШИПКИ - еве кои грчки навивачи си ги одмерија силите

ГОЛЕМ НАВИВАЧКИ КОНФЛИКТ ВО БЕРЛИН, СЕ ТЕПАА ГРЦИ СО ПАЛКИ И ШИПКИ - еве кои грчки навивачи си ги одмерија силите

ДРАМА НА ЛЕТОТ ЗА СПЛИТ: Млад маж се обидел насилно да влезе во пилотската кабина, а потоа се заклучил во тоалетот

ДРАМА НА ЛЕТОТ ЗА СПЛИТ: Млад маж се обидел насилно да влезе во пилотската кабина, а потоа се заклучил во тоалетот

КАКО СЕ СЛАВЕШЕ НЕКОГАШ ДЕНОТ НА МЛАДОСТА: Се славеше младоста, убавината, изградбата на социјализмот, достигнувањата на НОБ, а најмногу самиот Јосип Броз Тито

КАКО СЕ СЛАВЕШЕ НЕКОГАШ ДЕНОТ НА МЛАДОСТА: Се славеше младоста, убавината, изградбата на социјализмот, достигнувањата на НОБ, а најмногу самиот Јосип Броз Тито

АКО САКАТЕ ДА РАБОТИТЕ ВО ГРЦИЈА, ЕВЕ КОЛКАВИ СЕ ПЛАТИТЕ: Минималецот е 830 евра

АКО САКАТЕ ДА РАБОТИТЕ ВО ГРЦИЈА, ЕВЕ КОЛКАВИ СЕ ПЛАТИТЕ: Минималецот е 830 евра

ЕВЕ ГИ ЦЕНИТЕ НА ПАЗАРИТЕ И МАРКЕТИТЕ ВО СОЛУН: Некои производи поевтини отколку кај нас!

ЕВЕ ГИ ЦЕНИТЕ НА ПАЗАРИТЕ И МАРКЕТИТЕ ВО СОЛУН: Некои производи поевтини отколку кај нас!

„ЌЕ ИМАМЕ СУПЕРКЛЕТОЧНИ БУРИ, А СО НИВ И ТОРНАДА“: Директорот на српската УХМР објасни какви катастрофи можат да бидат погубни во Србија

„ЌЕ ИМАМЕ СУПЕРКЛЕТОЧНИ БУРИ, А СО НИВ И ТОРНАДА“: Директорот на српската УХМР објасни какви катастрофи можат да бидат погубни во Србија