13 Ноември, 2019
0.0166

Велигденските јајца ќе стојат подолго со овие трикови

Објавено во: Стил 28 Април, 2019

Велигденските јајца обично остануваат на маса и во деновите по Велигден да создадат празнично расположение. Сепак, ова претставува ризик за здравјето. Ако останат неколку дена на собна температура, тие може да предизвикаат труење со храна.

Најразумно е, ако не се изедат за време на празниците, да ги ставите во фрижидерот. Таму, на вообичаените температури од 6-8 степени, постои шанса да останат здрави подолго.

Не знае секој дека 24 часа по варењето, јајцата губат многу нутритивни квалитети.

Ако заборавите да ги ставите во фрижидер и тие остануваат 3 дена на собна температура, подобро е да ги фрлите. Постои ризик дека по 72 часа тие ќе бидат расипани. Меѓутоа, во ладно време, нивната издржливост се зголемува.

Проблемот е што не сите ги почитуваат безбедносните правила. Не ги мијат темелно со сапун и четка пред да се варат, и во тенџерето влегуваат и "сомнителни", малку испукани јајца, а во водата пропуштаме да ставиме сол и оцет, кои дејствуваат како антисептик и дополнителна деконтаминација јајцата.

Другата грешка е што јајцата не се готват доволно долго. Минимумот е 7-8 минути, а дури е и побезбедно да се остават на што потивок оган и да тргнат од топлина за 15-20 минути. И задолжително треба да се покриени на врвот со еден прст вода.

Колку подолго јајцето се вари, толку е помал ризикот од инфекција. Ако не е добро покриена со вода и е откриена од една страна, постои ризик од колапс побрзо.

Кревкото може да развие салмонела. Жолчката е поопасна, иако не постои гаранција за протеинот. Бактериите од салмонела се размножуваат во геометриска прогресија ако јајцето остане во топла соба.


Можеби ќе ве интересира

Лекарите со совети: најефикасни против загадениот воздух се овие маски

Лекарите со совети: најефикасни против загадениот воздух се овие маски

Мојата симпатија е поубава од твојата!

Мојата симпатија е поубава од твојата!

Хрватите најмногу очекуваат, најмалку Македонците: Задоволни со 565 евра плата

Хрватите најмногу очекуваат, најмалку Македонците: Задоволни со 565 евра плата

Новинарката Билјана Секуловска со необично хоби: Предметите ги сликам за да не бидат депресивни

Новинарката Билјана Секуловска со необично хоби: Предметите ги сликам за да не бидат депресивни

(ФОТО) Маркијан ги научи бројките, посакувам да научи и да чита: Синот на Ребека наполни 13 години

(ФОТО) Маркијан ги научи бројките, посакувам да научи и да чита: Синот на Ребека наполни 13 години

Нова епизода од Сезона 5 на Фчераши новости

Нова епизода од Сезона 5 на Фчераши новости

(ФОТО) Во ист стил: Елена Ристеска и момчето за првпат во јавност

(ФОТО) Во ист стил: Елена Ристеска и момчето за првпат во јавност

Трпи бабо за убавина

Трпи бабо за убавина

Ги искористуваат сопствените дете: Што се крие зад фотографиите на совршените мајки на Инстаграм?

Ги искористуваат сопствените дете: Што се крие зад фотографиите на совршените мајки на Инстаграм?