22 Април, 2024
0.0314

ВЕСЛИ КЛАРК: Мислам дека Србија на крајот ќе го признае Косово

Објавено во: Балкан 02 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Мислам дека Србија на крајот ќе го признае Косово, вели поранешниот врховен командант на НАТО Весли Кларк. 

Тој  изјави дека присуството на КФОР е важен фактор за зачувување на мирот и стабилноста на Балканот.

„Мислам дека и добрата работа на амбасадорот Кристофер Хил во Србија е позитивен фактор. Верувам дека правиме сè што можеме од перспектива на САД и од перспектива на НАТО за да се осигураме дека нема да има нов конфликт на Балканот. Но, знаете, многу зависи од тоа што се случува во Украина. Западните земји и Вашингтон треба да ги интензивираат напорите за да ѝ дадат на Украина поголема воена помош и да ѝ помогнат на Украина да се одбрани од руската агресија“, рече Кларк.

Инаку, српските власти се лутат затоа што Дора Бакојани од Грција дава поддршка Косово да влезе во Советот на Европа

Се очекува дека месецов, Косово ќе влезе во Советот на Европа.

Можеби ќе ве интересира

САД ДО СРБИЈА: Ќе мора да се соочите со резолуцијата за Сребреница

САД ДО СРБИЈА: Ќе мора да се соочите со резолуцијата за Сребреница

ПРИСТИГНА ОБДУКЦИСКИОТ ИЗВЕШТАЈ ЗА ДАЛИБОР ДРАГИЈЕВИЌ: Од што почина братот на убиецот на Данка?

ПРИСТИГНА ОБДУКЦИСКИОТ ИЗВЕШТАЈ ЗА ДАЛИБОР ДРАГИЈЕВИЌ: Од што почина братот на убиецот на Данка?

НАГЛО ПОСКАПЕ ЗЕМЈИШТЕТО ВО ВОЈВОДИНА: Хектар чини 120.000 евра

НАГЛО ПОСКАПЕ ЗЕМЈИШТЕТО ВО ВОЈВОДИНА: Хектар чини 120.000 евра

ЗА ВЛЕЗ ВО ЕУ: Србија мора да се откаже од Косово?

ЗА ВЛЕЗ ВО ЕУ: Србија мора да се откаже од Косово?

ПОДГОТВЕТЕ СЕ ПРЕД ДА ЗАМИНЕТЕ НА ПАТУВАЊЕ: Колку е патарината во Србија и земјите од регионот?

ПОДГОТВЕТЕ СЕ ПРЕД ДА ЗАМИНЕТЕ НА ПАТУВАЊЕ: Колку е патарината во Србија и земјите од регионот?

МНОГУ НАШИ НА ПЕЧАЛБА ВО ХРВАТСКА: Еве кои права ви следуваат и дали смеат газдите да ве тераат на прекувремена работа

МНОГУ НАШИ НА ПЕЧАЛБА ВО ХРВАТСКА: Еве кои права ви следуваат и дали смеат газдите да ве тераат на прекувремена работа

КУЌА НА КРИТ ЗА САМО 60 ИЛЈАДИ ЕВРА: Во грчки стил, пространа и е со тераса на покривот

КУЌА НА КРИТ ЗА САМО 60 ИЛЈАДИ ЕВРА: Во грчки стил, пространа и е со тераса на покривот

АКО ПАТУВАТЕ ПРЕКУ БЕЛГРАДСКИОТ АЕРОДРОМ, ОВА ТРЕБА ДА ГО ЗНАЕТЕ: Се менуваат правилата, пасошката контрола ќе се врши на поинаков начин

АКО ПАТУВАТЕ ПРЕКУ БЕЛГРАДСКИОТ АЕРОДРОМ, ОВА ТРЕБА ДА ГО ЗНАЕТЕ: Се менуваат правилата, пасошката контрола ќе се врши на поинаков начин

ЕВЕ КАКВИ ПРИДОБИВКИ НОСИ ОТВОРЕН БАЛКАН: Бенефити има во туризмот, економијата и транспортот

ЕВЕ КАКВИ ПРИДОБИВКИ НОСИ ОТВОРЕН БАЛКАН: Бенефити има во туризмот, економијата и транспортот