14 Јули, 2020
0.0462

(ВИДЕО) Американски и грчки воени авиони го прелетаа Скопје

Објавено во: Македонија 29 Мај, 2020

Видео: Димитар Петровски

Денеска точно попладне два авиони на американското воено воздухопловство придружувани од два воени авиони на Грција извршија прелет над територијата на Република Северна Македонија. 

Прелетит беше во чест на нашето членство во НАТО. Авионите летаа долж реката Вардар, а дојдоа од правец на скопскиот аеродром. 

Станува збор за два американски Б-1Б Лансери кои се сметаат за основа на американските бомбардерски сили на долг дострел, придружувани од четворица грчки ловци Ф-16.

Американските авиони полетаа вчера од сојузната држава Јужна Дакота и имаа 30 часовен непрекинат лет со полнење гориво во воздух. 

Прелетот беше на височина од 1.500 метри.Можеби ќе ве интересира

Гласале 723 лица заболени од коронавирус и во самоизолација

Гласале 723 лица заболени од коронавирус и во самоизолација

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаа заболените и луѓето во самоизолација, а денес има 88 нови инфицирани

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаа заболените и луѓето во самоизолација, а денес има 88 нови инфицирани

До 15 часот гласаа 340 луѓе кои се во самоизолација

До 15 часот гласаа 340 луѓе кои се во самоизолација

Директорот на ЗОО приведен поради објава на Фејсбук да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

Директорот на ЗОО приведен поради објава на Фејсбук да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

Кој ќе се обрати на Илинден во Скопје, Крушево и Пелинце?

Кој ќе се обрати на Илинден во Скопје, Крушево и Пелинце?

Maкедонија се приклучува кон глобалната набавка на вакцини за КОВИД-19

Maкедонија се приклучува кон глобалната набавка на вакцини за КОВИД-19

Познато како ќе работат базените и плажите

Познато како ќе работат базените и плажите

ВАЖИ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ: Во Косово влез само со негативен корона тест

ВАЖИ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ: Во Косово влез само со негативен корона тест

На 15 јули ќе може да се подигнат лични карти

На 15 јули ќе може да се подигнат лични карти