13 Јули, 2024
0.0144

(ВИДЕО) БАРААТ ОСТАВКА: Студентите го блокираа ректоратот на УКИМ!

Објавено во: 14 Декември, 2015

Добивај вести на Viber

Утрово во знак на ревот поради сечата која се случи ноќта во саботата кон неделата Студентскиот пленум и Младинската организација - „Мугра“ го блокираа ректоратот на Универзитетот Кирил и Методиј во Скопје.

Од Студентскиот пленум на Фејсбук информираат дека е доставена нивната аргументација и барања.

Тие бараат оставка од ректорот Велимир Стојановски и преземање на одговорност незадоволни од почнатата градба на барокните факултети за кои државата ќе плати 20 милиони евра.

За потсетување, ноќта во петокот беа исечени 47 дрвја во паркот кај Кампусот на УКИМ.

[embed width="700" height="450" ]https://youtu.be/RC8lMD6oK4Q[/embed] ФОТО-ВИДЕО: Студентски пленум