20 Март, 2023
0.0302

(ВИДЕО) Хаг бара негово апсење, а Путин се шета на Крим

Објавено во: Свет 18 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Рускиот претседател Владимир Путин, за кого судот во Хаг вчера издаде налог за апсење за воени злосторства во Украина, денеска се шеташе на Крим. 

Тој пристигна на Крим на годишнината од повторното обединување на полуостровот со Русија, објави РИА Новости. Рускиот претседател беше во Севастопол на отворањето на уметничкото училиште и центарот Корсуњ во Херсонез.

Крим и Севастопол ја слават деветгодишнината од приклучувањето кон Русија. Тие станаа руски региони на 18 март 2014 година на референдум, кој се одржа по државниот удар во Украина.

Украина го смета полуостровот за привремено окупирана територија, а Западот е со ист став. 

„Oправдан e налогот на Меѓународниот кривичен суд во Хаг за апсење на рускиот претседател Владимир Путин поради сомнежи за извршени воени злосторства во Украина“, изјави американскиот претседател Џо Бајден.

Обвинителот на Хашкиот трибунал, Карим Ахмад Кан, изјави за Би-Би-Си дека депортацијата на украинските деца во Русија е нехумана и дека Русија можела да преземе други мерки за заштита на децата, доколку тoa била намерата. 

Можеби ќе ве интересира

СРЕДБАТА МЕЃУ ПУТИН И КСИ ПОВАЖНА ОТКОЛКУ ШТО ИЗГЛЕДА - внимателно ќе се разгледа кинескиот план за мир во Украина

СРЕДБАТА МЕЃУ ПУТИН И КСИ ПОВАЖНА ОТКОЛКУ ШТО ИЗГЛЕДА - внимателно ќе се разгледа кинескиот план за мир во Украина

ПОГЛЕДНЕТЕ МУ ЈА РАКАТА, ПУТИН МОЖЕБИ ПРАТИЛ ДВОЈНИК ВО МАРИУПОЛ - еве што забележа професор од Оксфорд

ПОГЛЕДНЕТЕ МУ ЈА РАКАТА, ПУТИН МОЖЕБИ ПРАТИЛ ДВОЈНИК ВО МАРИУПОЛ - еве што забележа професор од Оксфорд

Која европска земја не сака да прати оружје во Украина?

Која европска земја не сака да прати оружје во Украина?

Израелски министер од Париз порача дека Палестинците не постојат

Израелски министер од Париз порача дека Палестинците не постојат

Потона рејтингот на Макрон

Потона рејтингот на Макрон

Полски амбасадор: Русија граба територии и деца, ако Украина не се одбрани, Полска ќе мора да влезе во војната

Полски амбасадор: Русија граба територии и деца, ако Украина не се одбрани, Полска ќе мора да влезе во војната

„ОВА Е ЛАГА, ОВА Е САМО ШОУ“: При посетата на Мариупол, Путин „слушна“ и забелешки (ВИДЕО)

„ОВА Е ЛАГА, ОВА Е САМО ШОУ“: При посетата на Мариупол, Путин „слушна“ и забелешки (ВИДЕО)

ЌЕ ДОБИЕ ЛИ РУСИЈА ПОНУДА КОЈА НЕ СЕ ОДБИВА: Кси Џинпинг во посета

ЌЕ ДОБИЕ ЛИ РУСИЈА ПОНУДА КОЈА НЕ СЕ ОДБИВА: Кси Џинпинг во посета

ЈА ИМА ЛИ МАКЕДОНИЈА НА ЛИСТАТА НАЈСРЕЌНИ ЗЕМЈИ? Еве што вели овогодинешниот извештај и кои се најсреќните земји за живеење

ЈА ИМА ЛИ МАКЕДОНИЈА НА ЛИСТАТА НАЈСРЕЌНИ ЗЕМЈИ? Еве што вели овогодинешниот извештај и кои се најсреќните земји за живеење