03 Октомври, 2023
0.0240

(ВИДЕО) Холанѓанец го искина и згази Куранот во Хаг

Објавено во: Свет 24 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Холанѓанец го искина и изгази Куранот. По Шведска каде Куранот го запалија, сега сличен инцидент имаше и во Холандија.  

Лидерот на холандското десничарско движење „Патриотски Европјани против исламизација на западот“ (ПЕГИДА), Едвин Вагесвелд попладнево искина копија од Куранот во Хаг.

Турција реагираше до Холандија поради кинењето копија од Куранот на протест во Хаг. Велат дека ова е одвратен чин и злосторство од омраза. 

Расмус Палудан, лидер на крајната десничарска данска партија „Страм Курс“, во саботата запали копија од Куранот пред турската амбасада во шведската престолнина Стокхолм. Турција не дозволува Шведска да влезе во НАТО.  Турците беа гневни по овој настан.  На Твитер се споделува видеото со наслов „Уште еден напад на Куранот“. 

Видеото можете да го видите тука

Можеби ќе ве интересира

ЗИМАТА И СНЕГОТ ПРИСТИГНУВААТ ВО ЕВРОПА: Попоски вели дека североистокот и истокот ќе бидат зафатени од првиот студен бран, а еве какво ќе биде во Македонија

ЗИМАТА И СНЕГОТ ПРИСТИГНУВААТ ВО ЕВРОПА: Попоски вели дека североистокот и истокот ќе бидат зафатени од првиот студен бран, а еве какво ќе биде во Македонија

БЕЗ ОВА ЗЕЛЕНСКИ ЈА ГУБИ ВОЈНАТА: Украина останува без поддршка од најголемите сојузници, паниката никогаш не била поголема

БЕЗ ОВА ЗЕЛЕНСКИ ЈА ГУБИ ВОЈНАТА: Украина останува без поддршка од најголемите сојузници, паниката никогаш не била поголема

„ПРОГНОЗИТЕ ЗА СНЕГ СЕ СТАРИ, ДОПРВА ДОАЃААТ НОВИ!“ Ќе ги зголемат ли новите анализи предвидувањата за снежни врнежи во Европа?

„ПРОГНОЗИТЕ ЗА СНЕГ СЕ СТАРИ, ДОПРВА ДОАЃААТ НОВИ!“ Ќе ги зголемат ли новите анализи предвидувањата за снежни врнежи во Европа?

Америка има план за Украина, тајни документи откриваат детали

Америка има план за Украина, тајни документи откриваат детали

Соседна земја на Македонија забрани влез на возила со руски таблички

Соседна земја на Македонија забрани влез на возила со руски таблички

Голем пожар во Исмаилија на Суецкиот канал, испратени воени авиони, повредени најмалку 30 лица

Голем пожар во Исмаилија на Суецкиот канал, испратени воени авиони, повредени најмалку 30 лица

ИСЛАНД Е НАЈБЕЗБЕДНА ЗЕМЈА, СРБИЈА ИЗНЕНАДУВА! Еве каде е Македонија

ИСЛАНД Е НАЈБЕЗБЕДНА ЗЕМЈА, СРБИЈА ИЗНЕНАДУВА! Еве каде е Македонија

СИНОТ НА ПРИГОЖИН ГО ПРЕЗЕМА ТРОНОТ НА „ВАГНЕР“? Павел Пригожин преговара со руската национална гарда

СИНОТ НА ПРИГОЖИН ГО ПРЕЗЕМА ТРОНОТ НА „ВАГНЕР“? Павел Пригожин преговара со руската национална гарда

ЦРКВА СЕ УРНА ЗА ВРЕМЕ НА ПРИЧЕСНА ВО МЕКСИКО: Најмалку девет мртви, десетина повредени и затрупани под урнатините (ВИДЕО)

ЦРКВА СЕ УРНА ЗА ВРЕМЕ НА ПРИЧЕСНА ВО МЕКСИКО: Најмалку девет мртви, десетина повредени и затрупани под урнатините (ВИДЕО)