14 Април, 2024
0.0255

(ВИДЕО) КРЕМЉ МОЛЧИ: Уапсени се неколку лица по погребот на Навални

Објавено во: Свет 01 Март, 2024

Добивај вести на Viber

Рускиот опозиционер Алексеј Навални денеска е погребан во Москва, а полицијата уапси неколку луѓе. 

Најмалку две лица – меѓу кои и еден опозициски политичар – се приведени за време и по погребот на Навални во Москва, пренесе Би-би-си.

Полицајците приведоа маж што поминувал преку мостот Братеевски на пат кон гробиштата каде што се одржуваше погребната церемонија за Навални.

Медиумите велат дека неколку лица се приведени и во градовите Екатеринбург и Новосибирск во централна Русија.

Руските власти не ја коментираа  веста. Toj почина пред десетина дена под сомнителни околности. Русите власти негираат дека го убиле. Мајката на Навални, Људмила тврдеше дека ја уценуваат каде и како да го погреба. 

foto EPA


Можеби ќе ве интересира

Како Израел го преживеа еден од најголемите напади: Повеќеслојната одбрана одигра клучна улога

Како Израел го преживеа еден од најголемите напади: Повеќеслојната одбрана одигра клучна улога

ТОЛКУ БЕШЕ: Иран го прогласи нападот на Израел за завршен

ТОЛКУ БЕШЕ: Иран го прогласи нападот на Израел за завршен

САКАЛ ДА БИДЕ ЕСКОРТ: Познат идентитетот на човекот кој избоде шест лица до смрт во Сиднеј

САКАЛ ДА БИДЕ ЕСКОРТ: Познат идентитетот на човекот кој избоде шест лица до смрт во Сиднеј

Иран го нападна Израел со стотици дронови и ракети

Иран го нападна Израел со стотици дронови и ракети

УНГАРИЈА ПРОТИВ ЧЛЕНСТВОТО НА ПРИШТИНА ВО СЕ: Будимпешта нема да ја поддржи резолуцијата за Сребреница

УНГАРИЈА ПРОТИВ ЧЛЕНСТВОТО НА ПРИШТИНА ВО СЕ: Будимпешта нема да ја поддржи резолуцијата за Сребреница

СВАДБА КАКО ОД ХОРОР ФИЛМОВИ: Затруени 53 лица, меѓу нив и 13 деца

СВАДБА КАКО ОД ХОРОР ФИЛМОВИ: Затруени 53 лица, меѓу нив и 13 деца

Сите заглавени во кабините на жичарницата се спасени по инцидентот во Анталија, едно лице загина

Сите заглавени во кабините на жичарницата се спасени по инцидентот во Анталија, едно лице загина

„Нетанјаху создава кризи за да ја продолжи војната“: тврдат аналитичарите - 84 отсто од Израелците го гледаат како неуспешен лидер

„Нетанјаху создава кризи за да ја продолжи војната“: тврдат аналитичарите - 84 отсто од Израелците го гледаат како неуспешен лидер

ВО АНГЛИЈА ПРОНАЈДЕНИ ОСТАТОЦИ НА БЕБЕ: приведени пет лица, полицијата се уште истражува

ВО АНГЛИЈА ПРОНАЈДЕНИ ОСТАТОЦИ НА БЕБЕ: приведени пет лица, полицијата се уште истражува