14 Јули, 2024
0.0230

(ВИДЕО) ЛУЃЕТО СЕ ЕВАКУИРАНИ: Пожар избувна во Версајската палата

Објавено во: Свет 11 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Пожар избувна во Версајската палата во францускиот главен град Париз. 

Луѓето се евакуирани од местото, пренесоа британските медиуми. Ситуацијата е под контрола, се вели во официјалното соопштение. Од одговорните за палатата официјално соопштија дека пожарот е изгаснат, нема повеќе пламен и чад, како и дека нема оштетување на колекцијата во Версајската палата.

Палатата е изградена во 17 век за кралот Луј 14, а била главната кралска резиденција до Француската револуција и соборувањето на монархијата во 1789 година.

фото принтскрин


Можеби ќе ве интересира

Обид за атентат над Трамп, тргнат од сцена со крваво лице

Обид за атентат над Трамп, тргнат од сцена со крваво лице

БУДАНОВ ПОТВРДИ: Се обиделе да го убијат Путин, но не успеале

БУДАНОВ ПОТВРДИ: Се обиделе да го убијат Путин, но не успеале

НЕВРЕМЕ ВО АВСТРИЈА: Имаше 190.000 удари од гром во еден ден

НЕВРЕМЕ ВО АВСТРИЈА: Имаше 190.000 удари од гром во еден ден

ДОДЕКА СЕ ВО УКРАИНСКИОТ ВОЗДУШЕН ПРОСТОР: Полска размислува за соборување руски ракети над Украина

ДОДЕКА СЕ ВО УКРАИНСКИОТ ВОЗДУШЕН ПРОСТОР: Полска размислува за соборување руски ракети над Украина

„ЖОЛТ КАРТОН“ ЗА ОРБАН: EУ му реагира за посетите во Русија и Кина

„ЖОЛТ КАРТОН“ ЗА ОРБАН: EУ му реагира за посетите во Русија и Кина

(ВИДЕО) ОВА СЕ СЛУЧУВА ЕДНАШ ВО НЕКОЛКУ ГОДИНИ: Расцвета пустина во Чиле

(ВИДЕО) ОВА СЕ СЛУЧУВА ЕДНАШ ВО НЕКОЛКУ ГОДИНИ: Расцвета пустина во Чиле

(ВИДЕО) ИТАЛИЈА: Поплави, паднати дрвја и одрони блокираа повеќе провинции

(ВИДЕО) ИТАЛИЈА: Поплави, паднати дрвја и одрони блокираа повеќе провинции

Европската комисија ја обвини платформата на Маск дека ги мами корисниците: Дали е ова крајот за поранешниот Твитер?

Европската комисија ја обвини платформата на Маск дека ги мами корисниците: Дали е ова крајот за поранешниот Твитер?

(ВИДЕО) ШОЛЦ ГЛЕДА ЗБУНЕТО, А ПОТОА СЕ СМЕЕ: Како реагираа светскаите лидери на гафовите на Бајден

(ВИДЕО) ШОЛЦ ГЛЕДА ЗБУНЕТО, А ПОТОА СЕ СМЕЕ: Како реагираа светскаите лидери на гафовите на Бајден