01 Април, 2023
0.0222

(ВИДЕО) Молдавија е во мрак, а во Киев загинаа неколку луѓе

Објавено во: Свет 23 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Половина Молдавија остана без струја по руските напади на Украина. 

Вицепремиерот Андреј Спину кажа дека руските ракетни напади врз енергетската инфраструктура на Украина предизвикаа прекин на испорака на струја во половина Молдавија. Полицијата и молдавската компанија која снабдува електрична енергија на југот и центарот на земјата побараа од луѓето да останат смирени.

„Молделектрика“ работи на обновување на напојувањето на повеќе од 50 отсто од државата со електрична енергија“, рече Спину.

Серија експлозии одекнаа претходно денеска во Киев, а експлозии се слушнаа и во регионите Дњепропетровск и Миколаев, каде што беа пријавени неколку удари.  

Најмалку четворица луѓе загинаа во денешните руски ракетни напади врз Киев, меѓу нив и 17-годишна девојка, а дваесетина се повредени.


Можеби ќе ве интересира

Зголемените цени на јајцата донесоа рекорден профит за најголемите американски производители на јајца

Зголемените цени на јајцата донесоа рекорден профит за најголемите американски производители на јајца

На Европа ѝ се заканува голем студен бран - Алармот е вклучен, експертите загрижени

На Европа ѝ се заканува голем студен бран - Алармот е вклучен, експертите загрижени

НОВ БРАН: Еве кои компании ја напуштаат Русија

НОВ БРАН: Еве кои компании ја напуштаат Русија

Канадската крајбрежна стража пронајде осум тела во близина на границата со САД

Канадската крајбрежна стража пронајде осум тела во близина на границата со САД

РУСИЈА ЌЕ ЈА ИЗГУБИ ВОЈНАТА ВО ОКТОМВРИ - Воен аналитичар од Цирих со детална анализа

РУСИЈА ЌЕ ЈА ИЗГУБИ ВОЈНАТА ВО ОКТОМВРИ - Воен аналитичар од Цирих со детална анализа

ТОРНАДА ПРОДОЛЖУВААТ ДА ДИВЕАТ НИЗ САД: Страшни сцени, загинати, повредени, материјалната штета е огромна (Видео)

ТОРНАДА ПРОДОЛЖУВААТ ДА ДИВЕАТ НИЗ САД: Страшни сцени, загинати, повредени, материјалната штета е огромна (Видео)

ВАКА НАВИСТИНА СЕ ЖИВЕЕ ВО НОРВЕШКА: „Никогаш поголема плата и никогаш полош живот“ (ВИДЕО)

ВАКА НАВИСТИНА СЕ ЖИВЕЕ ВО НОРВЕШКА: „Никогаш поголема плата и никогаш полош живот“ (ВИДЕО)

Ендрју Тејт и братот ќе бидат префрлени во домашен притвор

Ендрју Тејт и братот ќе бидат префрлени во домашен притвор

Смртоносни американски торнада: уништен покривот за време на свирка на хеви метал, три лица починаа, десетици повредни

Смртоносни американски торнада: уништен покривот за време на свирка на хеви метал, три лица починаа, десетици повредни