18 Февруари, 2020
0.0163

(ВИДЕО) Нуркачи: „Титаник“ бавно изчезнува во морското дно

Објавено во: Стил 22 Август, 2019

Американските нуркачи откриле сериозно оштетување на трупот на „Титаник“ како резултат на корозија и изложеност на микроорганизми, се вели во соопштението објавено од Атлантик Продукција. 

Оваа експедиција вклучуваше научници, историчари и нуркачи,и е прва во 14 години што ги истражува остатоците од бродот.

За осум дена, тие направија пет нуркања до остатоците од бродот, за тоа време беа земени 4K слики и се создаде детален 3Д модел на бродот.

Британскиот брод „Титаник“, кој се смета за најголем патнички лајнер брод во светот, се судри со леден брег на патувањето кон Њујорк на 14 април 1912 година и потона два часа и 40 минути подоцна. Бродоломот, во кој загинаа околу 1.500 луѓе, го шокираше светот.


Видео и Фото The Guardian

Можеби ќе ве интересира

НАША ТЕМА за женската сексуалност: Полесно е да се одглуми оргазам, отколку да се побара помош

НАША ТЕМА за женската сексуалност: Полесно е да се одглуми оргазам, отколку да се побара помош

Кучка како карактерна особина

Кучка како карактерна особина

На училиште доаѓаат пред сите, си одат последни: Како е да се биде ученик од рурална средина кој патува со автобус?

На училиште доаѓаат пред сите, си одат последни: Како е да се биде ученик од рурална средина кој патува со автобус?

Бевме другари седум години, ме побара за жена по 40 дена: Љубовната приказна на Тамара и Александар

Бевме другари седум години, ме побара за жена по 40 дена: Љубовната приказна на Тамара и Александар

Се обидоа да ми го згазат достоинството: Искрено интервју со Цветанка Ласкова

Се обидоа да ми го згазат достоинството: Искрено интервју со Цветанка Ласкова

Љубов, вино.. и животот е веќе поубав

Љубов, вино.. и животот е веќе поубав

Децата бараат внимание, се друго им е помалку важно: Разговор со Весна Велкова, педагог

Децата бараат внимание, се друго им е помалку важно: Разговор со Весна Велкова, педагог

Родителите секогаш се во првиот ред: Интервју со кошаркарките Кристина, Матеа и Албина

Родителите секогаш се во првиот ред: Интервју со кошаркарките Кристина, Матеа и Албина

И тапанарите имаат свој Коби Брајант: Искрена приказна на Гаро Тавитјан

И тапанарите имаат свој Коби Брајант: Искрена приказна на Гаро Тавитјан