30 Мај, 2020
0.0249

(ВИДЕО) Идеја барана и кај нас: На работа со миленичето за помалку стрес

Објавено во: Стил 15 Април, 2019

Повеќе методи за надминување на стресот на работното место посочуваат психолозите, еден од нив е и намалување на притисокот од работа со своето домашно милениче. На работното место кучињата обезбедуваат позитивна работна атмосфера, душевен спокој и подобра комуникација. ...

Тие го намалуваат стресот, ја зголемуваат продуктивноста и токму затоа многу глобални компании им дозволиле на своите вработени да ги носат милениците на работа. 

Оваа идеа покажала намалување на стресот на работното место кај сопствениците на миленичиња. Идеа која е барана и кај нас, но дали ќе се оствари останува да видиме.


Некои компании, првенствено во ИТ индустријата, веќе се означени како "pet friendly“ , Односно во овие компании слободно можете да го понесете и своето милениче. Ова во овие компании е повеќе правило отколку исклучок.

Гигантот „Амазон“ е само една од многуте фирми во западниот свет кои ги отвараат вратите за миленичињата на своите вработени.

Можеби ќе ве интересира

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Мартин Вучиќ со емотивна порака за Драган: За мене секогаш ТАТКО над татковците!

Мартин Вучиќ со емотивна порака за Драган: За мене секогаш ТАТКО над татковците!

(ФОТО) Мини трансформација: Македонските пејачки како мажи

(ФОТО) Мини трансформација: Македонските пејачки како мажи

Дејан Митровски- УРКО: Личноста на која си телохранител ја ставаш на прво место

Дејан Митровски- УРКО: Личноста на која си телохранител ја ставаш на прво место