26 Септември, 2022
0.0247

(ВИДЕО) Во Долината на смртта имаше невреме кое се случува еднаш во 1.000 години

Објавено во: Свет 11 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Невреме го опустоши најжешкото место на светот. 

Во Долината на смртта деновиве имаше силно невреме, кое го поплави тој национален парк. Се уште трагаат по заробените, а штетата е голема. Има оштетени патишта и автомобили.  

За само три часа, 75 отсто од просечните годишни врнежи паднале во Долината на смртта, велат експертите од Опсерваторијата на Земјата на НАСА. Стотина посетители и вработени во паркот останале заробени, затоа што сите патишта биле непроодни.

Водата се повлекла, но зад себе оставила наслаги од кал и чакал, а спасувачките служби почнале да извлекуваат луѓе, пренесува Гардијан.

Нема информации за повредени, но властите во Калифорнија вршат воздушно истражување на паркот, се вели во соопштението на Службата за национални паркови, за да потврдат дека возилата сè уште не се заглавени во оддалечените области на паркот, пренесува Дневник.хр.

Долината на смртта е најсувото место во Северна Америка и е позната по температурите кои знаат да се зголемат повеќе од кое било друго место на Земјата.

Началникот на паркот, Мајк Рејнолдс, рече дека ќе биде потребно време за обнова. Властите сè уште ја проценуваат штетата, која опфатила 3,4 милиони хектари и повеќе од 1.000 километри пат во паркот.

Метеоролозите и претставниците на паркот ова го опишуваат како настан што се случува еднаш во илјада година.


Можеби ќе ве интересира

ПОВЕЌЕ ОД ТРИ ИЛЈАДИ ЛУЃЕ ВО ЗАСОЛНИШТА: Петмина спасувачи загинаа на Филипините после тајфунот (ВИДЕО)

ПОВЕЌЕ ОД ТРИ ИЛЈАДИ ЛУЃЕ ВО ЗАСОЛНИШТА: Петмина спасувачи загинаа на Филипините после тајфунот (ВИДЕО)

Која е Џорџа Мелони: Од пофалби за Мусолини до историски успех-најверојатно нова италијанска премиерка

Која е Џорџа Мелони: Од пофалби за Мусолини до историски успех-најверојатно нова италијанска премиерка

MОЖЕБИ ВЧЕРА БЕШЕ БЛЕФ, ДЕНЕС Е РЕАЛНОСТ: Зеленски верува дека Путин би можел да употреби нуклеарно оружје?

MОЖЕБИ ВЧЕРА БЕШЕ БЛЕФ, ДЕНЕС Е РЕАЛНОСТ: Зеленски верува дека Путин би можел да употреби нуклеарно оружје?

РАЗГОВАРАВМЕ ДИРЕКТНО, ПРИВАТНО И НА МНОГУ ВИСОКО НИВО СО КРЕМЉ - секоја употреба на нуклерно оружје ќе има катастрофални последици за Русија

РАЗГОВАРАВМЕ ДИРЕКТНО, ПРИВАТНО И НА МНОГУ ВИСОКО НИВО СО КРЕМЉ - секоја употреба на нуклерно оружје ќе има катастрофални последици за Русија

ПУТИН ПОТПИША ДЕКРЕТ СО КОЈ СТУДЕНТИТЕ СЕ ОСЛОБОДУВААТ ОД МОБИЛИЗАЦИЈА - еве што точно тоа значи

ПУТИН ПОТПИША ДЕКРЕТ СО КОЈ СТУДЕНТИТЕ СЕ ОСЛОБОДУВААТ ОД МОБИЛИЗАЦИЈА - еве што точно тоа значи

НАЈДОБРИ ГРАДОВИ ЗА ЖИВОТ - Виена повторно е на врвот на листата, еве кој град е на дното

НАЈДОБРИ ГРАДОВИ ЗА ЖИВОТ - Виена повторно е на врвот на листата, еве кој град е на дното

ГЕРМАНИЈА Е МИРНА ЗА ЗИМАВА - СИ ОБЕЗБЕДИ ГАС И ДИЗЕЛ - еве со која држава потпишаа договор за снабдување

ГЕРМАНИЈА Е МИРНА ЗА ЗИМАВА - СИ ОБЕЗБЕДИ ГАС И ДИЗЕЛ - еве со која држава потпишаа договор за снабдување

ИМАМ ИЗБОР: ЗАТВОР ИЛИ ДА СТАНАМ УБИЕЦ - некои бегаат, а некои не можат да побегнат од мобилизацијата на Путин

ИМАМ ИЗБОР: ЗАТВОР ИЛИ ДА СТАНАМ УБИЕЦ - некои бегаат, а некои не можат да побегнат од мобилизацијата на Путин

СОРАБОТНИЦИТЕ НА ПУТИН СО ПРВИ КРИТИКИ ЗА МОБИЛИЗАЦИЈАТА - регрутирани се мажи кои не се квалификувани за војска, тоа е неприфатливо

СОРАБОТНИЦИТЕ НА ПУТИН СО ПРВИ КРИТИКИ ЗА МОБИЛИЗАЦИЈАТА - регрутирани се мажи кои не се квалификувани за војска, тоа е неприфатливо