27 Септември, 2021
0.0351

Викаше по мајка му, да го однесевме десет минути покасно во болница, ќе беше страшно: Сведоштво на спасувачите на детето од Македонија што го касна поскок во Ниш

Објавено во: Македонија 22 Јуни, 2021

Го чекавме нашиот ред да се спуштиме низ карпата во Клисурата Јеласница кога го слушнавме момчето како ја повикува својата мајка. Подоцна го видовме како го држи образот и извикува дека е каснат од нилски коњ“. Вака почнува приказната која за „Блиц“ ја раскажале Александар Поповиќ (23) и Душан Николиќ (27), полицајци од Полициската бригада во Белград кои го спасија четиринаестгодишното момче од Македонија, Ц.М.  откако го касна змија во образот во оваа клисура кај Ниш.

Благодарение на брзата реакција на овие двајца полицајци, момчето навреме доби серум против змиски отров и помина без сериозни последици. Храбрите полицајци за „Блиц“ раскажале што се случило на кобниот ден и како момчето било каснато од змија.

- Бевме во саботата на трката што беше организирана на клисурата, по што решивме да останеме следниот ден да се спуштиме по карпата. Се појавивме на договореното место во неделата кога ни беше соопштено дека има четворица за спуштање. Семејство од Македонија - мајка, татко и два сина близнаци и ние двајцата. Неколку пати се спуштивме по карпата, а потоа се одморивме - вели за „Блиц“ Александар Поповиќ.

Додека се одмарале, слушнале како момчето ја повикувало својата мајка. Тој бил неколку метри под нив, под карпата.

- Го прашав што му е, а тој ми одговори дека го каснала змија. Веднаш слегов кај него и го видов загризокот. Имаше две точки - се сеќава Поповиќ.

- Знаевме дека мора веднаш да реагираме бидејќи не можеме да му врземе завој на лицето и да го запреме отровот. Претпоставувам дека змијата го каснала кога се искачил на карпата, бидејќи е стрмна - вели Душан Николиќ.

Родителите на момчето немале автомобил за да возат до болницата. Затоа, полицијата го сместила целото семејство од Македонија во нивниот автомобил и тргнале кон болницата во Ниш. Душан возел додека Александар се обидувал да го најде патот до болницата.

- За тоа време, мајката на момчето плачеше. Тој воопшто не беше исплашен, туку храбар. Кога пристигнавме во болницата, нè прашаа колку време поминало од гризнувањето. Најверојатно 20 минути. Ни рекоа дека е добро што сме стигнале на време, односно дека половина час е максималното време што може да помине од вакво каснување до медицинска помош. Ни рекоа дека е добро што пристигнавме на време - вели Александар.

Момчето ја добило целата неопходна нега во болницата, по што било пренесено на детската клиника во Ниш, во придружба на неговата мајка. За тоа време, Александар и Душан отишле со таткото и братот на момчето во клисурата каде ги однеле своите работи. Потоа, според Александар, дознале дека момчето сака змии и не се плаши од нив.

- Неговиот татко ни рече дека тие во Македонија фаќаат змии со свои раце и дека воопшто не се плашат од нив - додава тој.

 Фото Блиц


Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Почна кампањата за локалните избори, Црвенковски испрати неколку политички пораки

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Почна кампањата за локалните избори, Црвенковски испрати неколку политички пораки

Скопје има над 5.600, а Дојран само еден активен случај на коронавирусот

Скопје има над 5.600, а Дојран само еден активен случај на коронавирусот

(ВИДЕО) Мицкоски кажува виц за Заев во Охрид

(ВИДЕО) Мицкоски кажува виц за Заев во Охрид

На анкета граѓаните одговорија што мислат за Преспанскиот и Договорот со Бугарија

На анкета граѓаните одговорија што мислат за Преспанскиот и Договорот со Бугарија

Шилегов: Скопје за 4 години драстично го намали загадувањето

Шилегов: Скопје за 4 години драстично го намали загадувањето

Ристова-Астеруд била приведена на аеродром, таа објасни што точно се случило

Ристова-Астеруд била приведена на аеродром, таа објасни што точно се случило

Арсовска: Јас не се кандидирам за политичар, јас се кандидирам за менаџер на градот

Арсовска: Јас не се кандидирам за политичар, јас се кандидирам за менаџер на градот

И ветиле укинување на пресудата за нејзиниот син со што изнудиле 2.300 евра

И ветиле укинување на пресудата за нејзиниот син со што изнудиле 2.300 евра

Иванов: Oва е најопасно време за Македонија по Втората светска војна

Иванов: Oва е најопасно време за Македонија по Втората светска војна