28 Мај, 2020
0.0547

Вистина или лага?

Објавено во: Стил 28 Октомври, 2019

Ако на нешто сум алергична (или аргелична, како што велеше ќерка ми кога беше мала) е кога некој ме лаже. Низ годиниве откривам дека и таа моја незгодна реакција на лагите е суета, демек, ми ја потценуваат интелигенцијата. Општо земено, така е. Лагата најчесто не е намената за оној кому му се кажува, туку е обид на оној кој ја пласира да се заштити од нешто. Еднаш пишував за лагите и за нивната црна и бела страна, која најчесто е сива. Ситуациите во кои свесно одлучуваме да излажеме за да не повредиме, се оние бели лаги, за кои баш и не знам колку се бели.

По долго време ја скратив косата, ама онака ѕверско кратење, при што ќерка ми кога ме виде изреагира искрено и ми рече “oh, you look like a boy, but a cute one”. Зошто дрдори на англиски е друга тема, ама детето си кажа искрено дека имам машка фризура. Луѓето со кои се среќавам имаат различни реакции. Од супер, до баш убава промена и оние кои искрено си кажуваат дека долгата коса повеќе ми прилега.


Целата колумна на Ана Бунтеска читајте ја на Женски магазин, тука.


Можеби ќе ве интересира

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Мартин Вучиќ со емотивна порака за Драган: За мене секогаш ТАТКО над татковците!

Мартин Вучиќ со емотивна порака за Драган: За мене секогаш ТАТКО над татковците!

(ФОТО) Мини трансформација: Македонските пејачки како мажи

(ФОТО) Мини трансформација: Македонските пејачки како мажи

Дејан Митровски- УРКО: Личноста на која си телохранител ја ставаш на прво место

Дејан Митровски- УРКО: Личноста на која си телохранител ја ставаш на прво место

Како да се пронајде злато без детектор, па дури и кај нас: Научниците со откритие

Како да се пронајде злато без детектор, па дури и кај нас: Научниците со откритие