14 Декември, 2019
0.0169

Влакнести и впечатливи: Македонски „брадоњи“

Објавено во: Стил 09 Септември, 2019

Ги одржуваат постојано. Ги негуваат секој ден, а жените ги обожаваат.

Брадата со векови се поврзувала со мудрост, моќ и зрелост, како и со олицетворение на зли и опасни мажи. Со оглед на тоа што трендовите се менуваат со голема брзина, прашање е само на време пред да се повтори историјата - брадата и мустаќите некогаш беа симболи на моќ! Во средниот век, постоело непишано правило дека допирањето на брадата на друг маж е голема навреда. Исто така, скоро и да немаше крал без брада.

Истражувањата покажуваат дека 98 проценти од мажите на „Форбс“, кај 100 најбогати мажи кои се на листата, немаат брада. Од друга страна, дури 98 проценти од светските мотоциклисти, каубои, воини и други „опасни момци“ имаат или имаа брада или мустаќи. Со оглед на тоа што жените генерално сакаат „лоши“ мажи, нема што да се каже.

Неколку наши познати мажи со години носат брада. По тоа се и најмногу препознатливи. Кои се тие прочитајте на Машки магазин.

Можеби ќе ве интересира

Како Хрват ја доживеа Македонија: Ќе ви се насолзат очите

Како Хрват ја доживеа Македонија: Ќе ви се насолзат очите

Луксузот има ново име: Ана Камчева и нејзината чанта колку еден автомобил

Луксузот има ново име: Ана Камчева и нејзината чанта колку еден автомобил

Излог

Излог

Сакам да ја гушнам Северина, да ѝ кажам дека ќе помине: Искрено интервју со Тијана

Сакам да ја гушнам Северина, да ѝ кажам дека ќе помине: Искрено интервју со Тијана

(ФОТО) Одличен совет за оваа сезона: Не изгледајте евтино и вулгарно во хеланки

(ФОТО) Одличен совет за оваа сезона: Не изгледајте евтино и вулгарно во хеланки

Дрим биг

Дрим биг

Правиме римско вино и бесквасен римски леб: Интервју со Василка Димитровска

Правиме римско вино и бесквасен римски леб: Интервју со Василка Димитровска

Изгледа како модел: Запознајте ја најмладата премиерка во светот

Изгледа како модел: Запознајте ја најмладата премиерка во светот

ПРИРОДНА И БЕЗ МНОГУ ШМИНКА - фотографијата што ја сака Елена

ПРИРОДНА И БЕЗ МНОГУ ШМИНКА - фотографијата што ја сака Елена