21 Јануари, 2019
0.2944
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

ВНИМАВАЈТЕ ШТО ПАЗАРИТЕ ВО БУГАРИЈА: Се продава кашкавал „збогатен“ со скроб

Објавено во: Агробизнис 11 Јануари, 2019

Македонските граѓани при секое патување во Бугарија често купуваат пити со квалитетен кашкавал, но деновиве во тамошните медиуми се појавија предупредувања дека на продажните места се почесто може да се најде кашкавал „збогатен“ со скроб. Тамошните млекопроизводителите велат дека вакава измама со замена на дел од млекото со компиров скроб се појавила повторно, и тоа во време кога во земјата престојуваат голем број на туристи во зимските ски центри и има зголемена побарувачка за кашкавал.

Според Здружението на млекопреработувачите  во Бугарија, покрај досегашното додавање на палмово масло во млекото при производството на кашкавал, сега потрошувачите се измамуваат со додавање на скроб. Така, производната цена на кашкавалот  значително се намалува, пишува бугарски „24 часа“. За килограм вистински кашкавал потребни се околу 10 литри млеко. Со трошоците за производство и ДДВ неговата цена е речиси 13 лева а килограм.

Во поевтините производи има разни додатоци на сметка на млекото. На овој начин, производната цена може да се намали на 4 лева, бидејќи употребеното млеко е помалку од половина, велат бугарските млекопроизведувачи за „24 часа“.

Истражувањето на здружението „Активни потрошувачи“ исто така потврдуваат дека на продажните места можат да се најдат кашкавали „збогатени“ со скроб. Нивните истражувања покажаат дека во продавниците има производи со повисоки нивоа на јаглени хидрати. Причината може да биде нецелосното зреење или додавање на скроб или друг полисахарид кој се користи како полнеж  да се задржи повеќе вода.

Друг начин да се произведе лажен кашкавал е комбинација на сува млеко или протеин од сурутка во комбинација со хидрогенизирани растителни масти.


Можеби ќе ве интересира

Министерот Николовски присуствуваше на состанокот на меѓународните министри со германската канцеларка Ангела Меркел

Министерот Николовски присуствуваше на состанокот на меѓународните министри со германската канцеларка Ангела Меркел

МЗШВ: Рекордни 718 понуди пристигнаа за јавниот повик за давање под закуп на државно земјоделско земјиште до 3 хектари

МЗШВ: Рекордни 718 понуди пристигнаа за јавниот повик за давање под закуп на државно земјоделско земјиште до 3 хектари

МЗШВ: Откупени над 15 милиони килограми тутун по просечна цена од 210 денари за килограм

МЗШВ: Откупени над 15 милиони килограми тутун по просечна цена од 210 денари за килограм

Во солитер одгледува зеленчук и од тоа живее

Во солитер одгледува зеленчук и од тоа живее

(ФОТО) ИМ ПРОДАВААТ И НА МАКЕДОНЦИТЕ: Две жени подигнале царство со малини

(ФОТО) ИМ ПРОДАВААТ И НА МАКЕДОНЦИТЕ: Две жени подигнале царство со малини